שחמט
שחמטצילום: ISTOCK

החרם הספורטיבי על רוסיה לא פוסח גם על ענף השחמט. אחת המעצמות הגדולות של משחק המלכים לא תשתתף באליפות העולם שתיערך בישראל במהלך חודש נובמבר. זאת לאור השעייתה בעקבות פלישת כוחותיה לאוקראינה.

אחרי שפלשה לאוקראינה ופתחה עימה במלחמה, הושעה רוסיה ונציגיה שבספורט מכל פעילות ספורטיבית על ידי שלל התאחדויות הספורט ברחבי העולם.

אחרי שהוצאה מחוץ לבית הישראלי בליגת האומות בכדורגל ולא השתתפה גם באליפות אירופה בכדורסל, גם התאחדות השחמט העולמית הקשיחה את עמדתה נגד הנציגים הרוסים השולטים בענף והחליטה לא לאפשר לנבחרת הרוסית להשתתף באליפות הקרובה שתתקיים בחודש נובמבר הקרוב בישראל.

למעשה, ההחלטה על השעיית הרוסים מהווה מכה עבור שניים מעשרת השחקנים בעלי מד הכושר הגבוה בעולם, הרוסים - יאן נפומניאצ'טצ'י וסרגיי קריאקין, כשאלה לא יוכלו לייצג השנה את נבחרתם.

גם ללא רוסיה, 12 נבחרות מכל היבשות יתארחו כאן בישראל והנבחרת הישראלית תהיה אחת מהם. בשלב ראשון הנבחרות יחולקו ל 2 בתים ויקיימו משחקים בפורמט מהיר יחסית למשחק הרגיל - 45 דקות למשחק על מנת להשלים שני משחקים ביום. יש לציין כי מעולם אותה מדינה לא זכתה לארח שתי אליפויות עולם שונות, וישראל תעשה היסטוריה, לאחר הצלחת אירוח אליפות העולם לנכים.

האליפות תתקיים בין התאריכים 19-26.11 בירושלים, כאשר משרד התרבות והספורט בהובלת השר חילי טרופר והשר לענייני ירושלים ושר השיכון - זאב אלקין נתנו רוח גבית לקיום האירוע בישראל גם ברמה התקציבית.

צביקה ברקאי, יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט, אמר: "למרות אי ההגעה של הנבחרת הרוסית, האליפות בארץ תהיה חגיגה גדולה של שחמט, תאפשר הצצה לעולם השחמט ולמשחק שעם ישראל מתאהב בו בשנים האחרונות. אני מודה לנשיא האיגוד העולמי שהסכים להביא את האליפות למדינת ישראל וסייע רבות בכך, לשר חילי טרופר ולשר זאב אלקין על כל הסיוע, התמיכה והרתמות שאירוע חשוב זה יתקיים במדינת ישראל".