מליאת הכנסת
מליאת הכנסתצילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת

הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה ראשונה את 'חוק ההמשכיות' המתיר שימוש בזרע של נפטר לשם הולדה. החוק יאפשר המשכיותו של חייל שנספה במהלך שירותו באמצעות שימוש בזרעו.

הצעת החוק פורצת הדרך שהגיש חה"כ צבי האוזר ויזמה עמותת 'אור למשפחות', נועדה לאפשר שימוש בזרעו של נפטר לשם העמדת צאצאים ובכך לייצר לו המשכיות. הצעת החוק קובעת שכל מתגייס יקבל עדכון על האפשרות לקבוע עמדתו באשר להמשכיות, ומייצרת הסדרה מלאה של ההליך מהחלטתו של אדם ועד הריונה של האם המיועדת.

על פי החוק, נטילת זרע מחלל צה"ל תוכל להתבצע לבקשת בת זוגו או הוריו. מוצע לאפשר לבנות הזוג לעשות שימוש בזרע גם במקרה שבו הלוחם לא הותיר אחריו הנחיות מפורשות.

חה"כ האוזר אמר: "לאחר חודשים ארוכים של עבודה מאומצת, ומעמיקה, אישרנו את הצעת חוק החשובה הזו בקריאה ראשונה. חקיקה פורצת דרך, צופה פני עתיד מחד, אך גם מסדירה באופן הומניטרי-אנושי את המקרים הקיימים כיום שבצעו ההליך ולא הצליחו להשלימו. יש חובה ערכית ומוסרית של מדינה השולחת את מיטב בניה להגן על בטחונה. במאה ה-21, מעטפת זו צריכה לכלול גם את האפשרות לממש רצון של בן אנוש - להקים זרעו אחריו. עשינו היום צעד משמעותי לתיקון עוול שהשאיר את הידיעה על האפשרות להמשכיות ליד המקרה. חצינו שלב חשוב בדרך להסדרה מלאה של ההליך, מהחלטתו של אדם בחייו להמשכיות ועד הריונה של האם המיועדת."

יו"ר עמותת 'אור למשפחות' (סא"ל מיל') עירית אורן גונדרס: "חמש שנים שאני חולמת פועלת ועושה לילות כימים כדי להדליק אור לעשרות ולמאות בתים של משפחות שכולות שתרמו את היקר להם למען המדינה. והיום עשינו צעד משמעותי והרבה בזכות הנחישות, ההתמדה והאמונה של ח''כ צביקה האוזר גאה סוף סוף לומר: עשינו זאת".

ניצה שמואלי, אמו של בראל שנפל בגבול עזה: ''היום עשינו את צעד ראשון ועצום לקראת הגשמת המשכיותו של בני יקירי בראל שלי, אני מודה לכל העוסקים במלאכה, חקיקה מורכבת ופורצת דרך, חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, שותפים נוספים ורבים בדרך. מקווה שהחוק יעבור בהקדם וייתן לי ולשאר המשפחות אור ונחת''.