שיגור רקטות מרצועת עזה במבצע עלות השחר
שיגור רקטות מרצועת עזה במבצע עלות השחרצילום: Attia Muhammed/Flash90

ועדת הכספים אישרה היום (שלישי) את מתווה הפיצויים של לשר האוצר אביגדור ליברמן לעסקים שנגרמו להם נזקים עקיפים כתוצאה ממבצע 'עלות השחר'.

העסקים הנמצאים באזור עד 40 ק"מ מהרצועה יכולים להגיש תביעה במסלול שכר עבודה. התנאי לתשלום הפיצויים לעסקים הוא תשלום השכר לעובדים שנעדרו בימי הלחימה.

מסלול שכר עבודה מיועד לעסקים ששילמו משכורות לעובדים המתגוררים במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה. הסכום שנקבע הינו 460 שקלים ליום עבודה לכל עובד שנעדר מעבודתו בשל השגחה על ילדיו, או עובד המועסק במוסד חינוך שנסגר לפי הנחיות פיקוד העורף, או עובד שנעדר מעבודות לאור איסור התקהלות לפי הנחיות פיקוד העורף.

כמו-כן נקבעו הקלות לעובדים הגרים עד 7 ק"מ מהרצועה ועובדים עם מוגבלות והורים לילדים עם מוגבלות. הפיצוי בגין היעדרות הינו עבור ימי העבודה שבין 05.08.2022 ועד 09.08.2022 לכל היותר.

מסלול שכר עבודה ליישובים שהיו "כלואים" - ביישוב שנאסרה הכניסה אליו והיציאה ממנו ו/או ישובים שהגישה אליהם הוגבלה לאור חסימת צירים, במהלך התקופה שקדמה לתחילת מבצע "עלות השחר" בהתאם להוראות פיקוד הדרום, הפיצוי בגין היעדרות הינו עבור ימי העבודה שבין 02.08.2022 ועד 09.08.2022.

מסלול אדום – ניזוק ביישוב ספר יהיה רשאי לבחור בין פיצויים לפי תקנות הוראת השעה לבין פיצויים לפי התקנות העיקריות.

מסלול אדום לחקלאים –בשל המאפיינים הייחודיים של ענף החקלאות ניתן מענה ייעודי לעוסקים בענף החקלאות הממוקמים באזור של עד 7 ק"מ מהרצועה, המסתמך על מספר העובדים בשטח החקלאי ומידת הקרבה של השטח לרצועה.

עוד אישרה הוועדה לקבוע פיצוי נוסף לגבי אולם שמחות, גן אירועים, מוסד תרבות ופנאי, בית מלון, פנסיון, בית מרגוע, בית הארחה או אתר תיירות, אשר פועל באופן רגיל בימי שישי לאחר השעה 16:30 ואשר היה לו נזק כאמור עקב יום היעדרות בשל המצב הביטחוני.

עוסק הנמנה על אחד מסוגי העסקים כנ"ל, יהא זכאי, בנוסף לתשלום שכר העבודה עבור העובדים שנעדרו, לתוספת בעד נזק שמקורו בחומרי גלם שהתקלקלו - תוספת של 20% על שווי של נזק עקיף בעד ימי היעדרות בשל המצב הביטחוני.

יצויין כי רשות המסים נערכת לפתיחת האפשרות להגשת תביעות מקוונות לפיצויים וצפויה לפרסם את ההנחיות והטפסים המקוונים להגשת התביעה, לאחר פרסום התקנות ברשומות.