חדש: המשחקים הלאומיים לספורטאים בעלי צרכים מיוחדים
חדש: המשחקים הלאומיים לספורטאים בעלי צרכים מיוחדיםצילום: באדיבות ספיישל אולימפיקס

בעוד חודש יגיעו לצפון הארץ 1,000 ספורטאים בעלי צרכים מיוחדים שייקחו חלק ביומיים של תחרויות ספורט במגוון ענפים, תחת הכותרת "המשחקים הלאומיים".

מדובר ביוזמה ראשונה מסוגה של ארגון 'ספיישל אולימפיקס ישראל' החבר בארגון הגג הבינלאומי שמאגד את כל תחום הספורטאים עם הצרכים המיוחדים. הארגוןפועל ב-192 מדינות וחברים בו מעל ל-5 מיליון ספורטאים וספורטאיות.

המשחקים הלאומיים יתקיימו בצפון הארץ במשך יומיים מלאים, כאשר בין הענפים בהם יתחרו הספורטאים הרבים יהיו כדורגל, שחייה, ג'ודו, ריצה, אופניים, כדורסל, טניס שולחן, אתלטיקה קלה ועוד.

בכל תחרות ישתתפו עשרות רבות של מתחרים ואזור הגליל יהפוך לכפר אולימפי גדול, כאשר בין המקומות השונים בהם יתקיימו המשחקים הלאומיים יהיו גם קריית שמונה, קיבוץ דפנה, רמת כורזים, כפר בלום, מבואות חרמון, אגמון החולה ומקומות נוספים באזור.

בין המתחרים השונים במשחקים הלאומיים יהיו גם ילדים ונוער לצד ספורטאים וותיקים ומנוסים, כולם עם צרכים מיוחדים על הרצף הקוגניטיבי. בכל תחרות ספורט יוענקו מדליות לזוכים והנבחרים בכל אחד מעשרת הענפים ייצגו את ישראל בנבחרת הלאומית במשחקי העולם של הספיישל אולימפיקס הנערכים בקיץ מדי 4 שנים ויתקיימו בקיץ 2023 בברלין, במקום בו התקיימה אולימפיאדת 1936 בימי השלטון הנאצי.

טרם פתיחת המשחקים הלאומיים ייערך מרוץ לפיד הספיישל אולימפיקס בערים שונות בהן ירושלים, ראשון לציון, בת ים, הרצליה, אילת וינוח-ג'ת. בכל עיר ישתתפו בריצה נושאי הלפיד - הספורטאים המיוחדים המתגוררים באזור שירוצו יחד עם תלמידים וחניכי תנועות הנוער העירוניות, אנשי כוחות הביטחון, ארגונים שונים ותושבים רבים. בסיום כל ריצה ייערכו אירועי הפנינג מיוחדים לציבור הרחב.

טקס הפתיחה החגיגי של המשחקים הלאומיים ייערך באגמון החולה בהשתתפות הספורטאים ובני משפחותיהם לצד מכובדים רבים ביניהם גם יו"ר הספיישל אולימפיקס בישראל – משה (בוגי) יעלון ובכירי הארגון, רעיית ראש הממשלה ליהיא לפיד, חברי כנסת, ראשי רשויות, מנכ"לים ובכירים נוספים. הטקס יכלול את הדלקת הלפיד האולימפי, הענקת אותות הוקרה לבכירים שסייעו רבות לפעילות הספורטאים, מופע של הזמר עידן רייכל ועוד.

בנוסף למשחקים, כחלק ממערך קידום הבריאות הבינלאומי בו שותף 'ספייישל אולימפיקס', תוקם בכל זירת תחרות תחנת בדיקת שיניים מונגשת לאנשים עם צרכים מיוחדים ובה יבדקו אורתודנטים מובילים בראשם ד"ר שמואל קורנהאוזר את המשתתפים. עוד ייצא לדרך פרויקט מיוחד להנגשת רפואת ספורט בשיתוף פרופ' גל דובנוב-רז.

"המשחקים הלאומיים, אירועי מרוץ הלפיד והאירועים המיוחדים בצפון מגיעים אחרי מאבק ציבורי על תקציב לקיום המשחקים הלאומיים שהוכרע ממש לפני מספר חודשים לאחר התערבותם של חברי כנסת ואישי ציבור", אמרה שרון לוי בלנגה, מנכ''לית 'ספיישל אולימפיקס' ישראל. עוד הוסיפה כי "המשחקים הלאומיים מסמלים את הכוח בתחרות ואת האחדות בחברה המקבלת את האחר ונותנת אפשרות לחלום רחוק ולהצליח בגדול. מדובר בשבוע מיוחד במינו שהוא הגשמת חלום, שבוע שבמהלכו התאגדו והתאחדו כל האגודות שהם לב ליבה של ספיישל אולימפיקס, ספורטאים רבים עם צרכים מיוחדים שיזכו להשתתף במשחקים לאומיים, להתחרות מול עמיתיהם מכל רחבי ישראל וחלקם אף לייצג אותנו בקיץ בברלין. האימונים בשיאם, כולם מוזמנים לבוא ולהשתתף באירועים בערים, לצפות בתחרויות ולעודד את ספורטאי הספיישל אולימפיקס שלנו".