חנוכת בית הכנסת בבית אל
חנוכת בית הכנסת בבית אלצילום: ללא

בית הכנסת שהקים הרב שלמה גורן לאחר מלחמת ששת הימים ונשאר בשממונו במשך שנים ארוכות, חודש ונחנך מחדש לטובת תושבי השכונה החדשה בבית אל.

מדובר באחד מהמבנים הישראליים שהוקמו בשטח יהודה ושומרון לאחר מלחמת ששת הימים, שהוקם בעצת הרב שלמה גורן ובסיוע יו"ר מפלגת רפ"י דאז, דוד בן גוריון.

45 שנים לאחר ששימש את מקימי וותיקי היישוב בית אל חזר בית הכנסת ההיסטורי של הרב שלמה גורן זצ"ל לשימוש, בטקס מיוחד עם ותיקי היישוב שעוד זכו להתפלל בו בגלגולו הקודם.

באירוע השתתפו תושבי היישוב, שהכניסו את ספרי התורה לבית הכנסת בשירה ובריקודים. בין הנוכחים היו רב היישוב הרב אריאל בראלי, הרב שלמה אבינר וכן ראש המועצה שי אלון.

ראש מועצת בית אל: "עמלנו קשה מאוד על החזרתו לשימוש של בית הכנסת הזה. מי שייסד והקים אותו חלם על היום שבו מאות יהודים תושבי בית אל יבואו להתפלל בו ואנו זוכים להגשים את חלומו ואת חלומם של דורות של יהודים שגרו בגלות הרחוקה".

ראש מחלקת הדת דוד נזרי מסר: "אירוע חידוש בית הכנסת הוא מרגש במיוחד ומחבר בין עברה המפואר של בית אל להווה המתפתח. כאן למעשה התחיל היישוב ולמעשה זוהי נקודות ההתחלה של ההתיישבות כולה ביהודה ושומרון. להחזיר את בית הכנסת לפעילות בסיוע משפחות ממקימי היישוב שנרתמו למשימה, בשביל שכונה חדשה שנבנתה בבית אל, זאת סגירת מעגל ראויה ומרגשת".

בית הכנסת בשנת 1977
בית הכנסת בשנת 1977צילום: גיורא ויס