בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Photo by Yossi Aloni/Flash90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', פנה היום (שני) במכתב ליו"ר מנהלת הליגה בכדורגל, ודרש לשנות את המצב בו מתקיימים משחקים בשבת.

"משחקים בשבת - הדרה שחייבת להיפסק. צעד שאינו דמוקרטי אינו ספורטיבי ואינו יהודי", כתב סמוטריץ' לארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגה.

את הדברים כתב סמוטריץ' לאחר שבסוף השבוע שעבר הודיעה מנהלת הליגות בכדורגל על הקדמת משחקי הכדורגל לשעות הצהריים בשבת, זאת למרות שהשבת יוצאת מוקדם בשל שעון חורף, בצעד שעורר זעם גדול של אוהדים ושחקנים שומרי שבת ומסורת שקיוו כי כעת יוכלו לצפות במשחקים בזכות שעון החורף.

את ההחלטה על הקדמת המשחקים תירצה מנהלת הליגות בכדורגל כרצון להיפתח לקהלים נוספים ומיתגה זאת כחגיגה של כדורגל לכל המשפחה.

"מצער מאוד לראות שמבחינתכם קהלים חדשים אינם כוללים את קהל האוהדים שומר השבת והמסורת בישראל. בחרתם להתעלם בצורה בוטה מקהל גדול של שחקנים, ילדים ומשפחות", כתב סמוטריץ'.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית הציע לקיים "מחזורים חגיגיים ומשפחתיים בזמן מועדי ישראל" וטען כי "הדרת מחצית מהציבור הישראלי מהכדורגל הן כצופים והן כמשתתפים פעילים חייבת להיפסק, מדובר בצעד שאינו דמוקרטי, אינו ספורטיבי ואינו יהודי.

"בשנה וחצי האחרונות התכנסנו עם נציגי משרד הספורט ברצון לפתוח את השערים ולצמצם את הדרת
הילדים והמשפחות שומרות השבת מהמגרשים, נדמה שרוח השר והמשרד לצמצום ההדרה אינה
חילחלה כלל וכלל למשרדי המנהלת שממשיכה לפעול באופן פטרוני ודורסני".

סמוטריץ’ המשיך: “בישיבות שהתקיימו עם נציגי ההתאחדות והמנהלת הוצגו לכם מספר רעיונות יצירתיים על ידי יחד עם פעילי 'שבת וכדורגל לכולם', רעיונות שבכוחם לשמר ואף להרחיב את כמות המשחקים המוקדמים בשבתות וחגים תוך התחשבות בכלל האוכלוסיות בישראל. חשוב לזכור שגם בקרב החיילים הקרביים היוצאים לחופשת השבת ישנם אחוז גדול מאוד של חיילים שומרי שבת. מגיע גם להם ליהנות ממשחקי כדורגל במוצאי שבת. לצערי הצעות אלו לא נבחנו בצורה ראויה ומנהלת הליגות בחרה לפעול באופן חד צדדי בנושא”.

סמוטריץ’ סיים וכתב: “בפגישה אותה קיימתי עם בעלי זכיין השידור 'צ'רלטון' מר אלי עזור נאמר במפורש שהזכיין לא יהווה מכשול להסדרת המשחקים בזמן סביר לאחר יציאת השבת. בשבתות בהם חל שעון חורף במשך מעל מחצית מהעונה אפשר ורצוי לשבץ משחקים מוקדמים ככל האפשר. מעבר לכך, אפשר לקדם מחזורים חגיגיים ומשפחתיים כנהוג בחו"ל בזמן מועדי ישראל לאורך השנה. ברוך ה' התברכנו בלא מעט חגים בהם ילדי ישראל נמצאים בחופשה, זו הזדמנות נהדרת לאפשר למשפחות דתיות ולא דתיות להגיע למגרשי הספורט”.

סגן שר החוץ עידן רול תוקף את מכתבו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הדורש להפסיק את קיום משחקי הכדורגל בשבתות. ''נגמר הקמפיין והמסיכות יורדות'', אמר רול מסיעת יש עתיד. ''משילות? יוקר המחיה? את הממשלה הבאה זה לא מעניין. הם מתמקדים בביטול מצעדי הגאווה, השבתת הרכבת הקלה בשבת ועכשיו גם הכדורגל. הממשלה שלהם באה לרסק את היכולת לחיים משותפים כאן בארץ. ניאבק בהם בכל זירה''.