אנולה הולמס 2
אנולה הולמס 2Alex Bailey/Netflix © 2022

בשנת 2020, כשהסרט הראשון של 'אנולה הולמס' עלה לנטפליקס, השחקנית הראשית בו – מילי בובי בראון – הייתה בת 16.

הוא היה סרט מעצבן, עמוס בגרפיקה מצועצעת ומסרים שמואכלים בכפית, קצת כאילו היה בעצמו בן נוער שעוד לא פיתח מודעות עצמית, אבל הוא עשה את העבודה והכיר למיליוני בני ובנות נוער גיבורה חדשה איתה הם יכולים להזדהות.

בשנתיים שחלפו מאז הן הצופים האלו והן בובי בראון שמשחקת את הגיבורה התבגרו, ולמרבה השמחה עושה רושם שגם סרט ההמשך - 'אנולה הולמס 2' הוא כבר סרט מהודק ובוגר הרבה יותר שיכול לפנות גם למבוגרים: הגרפיקה המיותרת נעלמה וטוב שכך, שבירות הקיר הרביעי צומצמו משמעותית ומשמשות בעיקר לפאנצ'ים קלילים, ודמותו של מייקרופט לא מופיעה כך שגם לא נעשה לו רצח אופי כמו בסרט הקודם.

שרלוק הולמס ב'אנולה הולמס 2'
שרלוק הולמס ב'אנולה הולמס 2'צילום:Alex Bailey/Netflix © 2022

הסרט החדש ממשיך מהנקודה בה נגמר הסרט הקודם, ואנולה הולמס (מילי בובי בראון) הולכת בעקבות אחיה המפורסם, שרלוק (הנרי קאוויל), ופותחת סוכנות משלה - רק כדי לגלות שהחיים כבלשית לא נוצצים כפי שחשבה.

אנולה בדיוק עומדת להתייאש ולסגור את הסוכנות כשנערת גפרורים חסרת פרוטה מציעה לאנולה את העבודה הרשמית הראשונה שלה: למצוא את אחותה הנעדרת.

התיק החדש מתגלה כמסובך בהרבה מהצפוי, שכן אנולה נזרקת לעולם חדש ומסוכן - מהמפעלים המרושעים של לונדון ואולמות המוזיקה הצבעוניים, ועד לדרגים הגבוהים ביותר בחברה ולרחוב בייקר 221B עצמו.

בעוד ניצוצות של קונספירציה קטלנית מתלקחים, אנולה חייבת לבקש את עזרתם של חבריה - ושל שרלוק עצמו - כדי לפענח את התעלומה שלה.

המסר הפמיניסטי, שנדחף בכוח לכמעט כל סצנה בסרט הראשון, מועבר פה יותר בעדינות באמצעות רמיזות ופאנצ'ים קטנים. או, לפחות זה מה שחשבתי בהתחלה, אבל בחצי שעה האחרונה של הסרט הסוויץ משתחרר ואנחנו מקבלים שלושה נאומים פמיניסטיים משלושה דמויות שונות. נאומים שהעלילה, וגם המסר, לא היו נפגעים אם הם היו מתקצרים משמעותית או אפילו נחתכים לחלוטין.

דווקא שביתת נערות הגפרורים, אירוע היסטורי אמיתי ואבן דרך במהפך הפמיניסטי שמוזכר בסרט, מוצג באופן לא כל כך פמיניסטי. במקום להציג את השבית כפרי מאמץ משותף של נשים רבות שהתאגדו ביחד לשביתה במפגן של אחדות, הסרט בוחר להציג זאת כיוזמה של נערה אחרת שסחפה את כולם אחריה. למה הוא בוחר לעשות את זה? כדי לדחוף עוד נאום פמיניסטי כמובן...

אז נכון, יש עוד מה לשפר, אבל אם לשפוט לפי ההתבגרות המרשימה שהציגה 'אנולה הולמס 2' והרמז מהסצנה שאחרי הכתוביות לגב המתרחש בסרט הבא, בהחלט יש למה לצפות ל'אנולה הולמס 3'.