לוחם טאליבן באפגניסטן
לוחם טאליבן באפגניסטןצילום: רויטרס

עוד החמרה בזכויות הנשים באפגניסטן: שנה לאחר שהשתלט על המדינה, ממשיך ארגון הטליבאן לאסור על נשים להיכנס למתחמים ציבוריים.

ראשי הארגון הודיעו כי החל מהשבוע לא יוכלו יותר נשים לבקר בפארקים ציבוריים, פארק שעשועים וחדרי כושר, מאחר ולטענתם נשים לא חובשות את כיסוי הראש המסורתי, החיג'אב, והאזרחים מתעלמים מצווי ההפרדה המגדרית שהנפיק הטליבאן.

ההחלטה מצטרפת להודעה נוספת של הטליבאן, שהשתלט על אפגניסטן בחודש אוגוסט האחרון לאחר נסיגת כוחות ארה"ב, ולפיה נערות אפגניות לא יוכלו עוד ללמוד בחטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים במדינה.

ההרעה בזכויות הנשים מגיעה למרות ההתחייבות של הטליבאן כי זכויות הנשים במדינה לא יפגעו. מוחמד אקף מוהאג'ר, דובר "משרד המידות הטובות" של הטליבאן, אמר כי ההחלטה התקבלה עקב אי חבישת חיג'אב על ידי נשים ועירוב של גברים ונשים ללא הפרדה מגדרית.

"הטליבאן ניסה כמיטב יכולתו במהלך 15 החודשים האחרונים להימנע מסגירת פארקים וחדרי כושר לנשים, וקבע ימים נפרדים בשבוע לגברים ולנשים וכן הפרדה מגדרית. אבל למרבה הצער, ההוראות לא מולאו והכללים הופרו, והיינו צריכים לסגור פארקים וחדרי כושר לנשים.

ברוב המקרים ראינו גברים ונשים יחד בפארקים ולצערי החיג'אב לא נראה. אז היינו צריכים להגיע להחלטה אחרת, ולעת עתה הורינו לסגור את כל הפארקים וחדרי הכושר לנשים", אמר אקף מוהאג'ר לסוכנות הידיעות AP.

הוא גם אמר כי אנשי הטליבאן יסיירו בפארקים ובחדרי כושר על מנת לוודא כי נשים אינן ממשיכות לבקר במקום למרות האיסור.