רון דרמר
רון דרמרצילום: רויטרס

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו ינסה בכל כוחו למנות את מקורבו רון דרמר לתפקיד שר החוץ, כך מדווח העיתון "ישראל היום".

דרמר, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, נחשב לאדם המקורב ביותר לנתניהו ולמועמד המועדף עליו לתפקיד - אך עם זאת לא ברור אם הקונס טלציה הפוליטית תאפשר לנתניהו להוציא לפועל את המינוי אף שבימים האחרונים נראה כי הסיכויים למימוש אפשרות זו עלו.

לאחר ניצחונו בבחירות הציע נתניהו לדרמר את תפקיד את ראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל) הבא אולם דרמר סירב בנימוס, ככל הנראה מסיבות משפחתיות הקשורות בעומס החריג שכרוך בתפקיד.

לאחר סירובו של דרמר עלה בסביבתו של ראש הממשלה הרעיון למנותו לשר. בתחילה דובר בעיקר על תפקיד השר לעניינים אסטרטגיים או לשיתוף פעולה אזורי או על משרד חדש שייתפר למידותיו של דרמר ויאפשר לו לקחת חלק מרכזי בגיבוש מדיניות החוץ של ישראל.

עם זאת, בימים האחרונים התגבשה בסביבת נתניהו ההבנה כי לרשותו עומד מספר רב של תיקים לחלק לבכירי הליכוד וכי ייתכן שבכל זאת יוכל למנות את דרמר לתפקיד שר החוץ. ייתכן גם שנתניהו מעדיף שלא להפקיד תיק בכיר בידי אחד מיריביו הפוטנציאליים מתוך המפלגה.

גורם דיפלומטי שעבד בעבר עם דרמר תיאר אותו כ"תואם נתניהו" לא רק מבחינת דעותיו וקרבתו לראש הממשלה הנבחר, אלא גם מבחינת סגנון העבודה שלו. "מדובר במכונת עבודה, הוא קובע כמות גדולה מאוד של פגישות וחוזר על אותם מסרים ועל אותן אנקדוטות בכולן, עם משמעת ברזל, ממש כמו נתניהו", סיפר הגורם.

מבחינה זו, ובהנחה שנתניהו לא יוכל להחזיק בתיק החוץ בעצמו בשל המגבלות המשפטיות החלות עליו בגלל המשפט שמתנהל נגדו, מינויו של דרמר לתפקיד יהיה הדבר הקרוב ביותר להשארת התיק בידיו של ראש הממשלה.

צעד זה יאפשר לנתניהו לדעת בביטחון כי שר החוץ לא מנהל מדיניות עצמאית מקבילה לזו שלו, ולהפקיד בידיו בלב שקט גם את הנושאים הדיפלומטיים הרגישים ביותר.