אופטלגין
אופטלגיןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

לאחר החשד כי לירון ז'ז'טי בת ה-19 נפטרה כתוצאה מנטילת התרופה 'אופטלגין', משרד הבריאות מפרסם היום (ד') כי אין קשר בין נטילת התרופה למותה של לירון.

"חקרנו את נסיבות מקרה המוות המצער של הצעירה בסמיכות לנטילת אופטלגין, והערכת המומחים הייתה כי לא ניתן לקשר בין האירוע לנטילת התרופה", נמסר ממשרד הבריאות.

כזכור, לירון התמוטטה ונפטרה בבית החולים וולפסון אחרי שלטענת הוריה נטלה אופטלגין וסבלה מתופעת לוואי נדירה וקטלנית של התרופה.

בחדשות 13 דווח כי היא הגיעה בשבוע שעבר לבית החולים כשמצבה מוגדר אנוש לאחר שנטלה את התרופה הנחשבת מהמובילות בישראל לשיכוך כאבים. הרופאים החלו לבצע בה פעולות החייאה ממושכות שנמשכו שעות ארוכות אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותה.

התברר כי תופעת הלוואי ממנה סבלה היא נדירה מאוד ומתרחשת ביחס של אחד למיליון נטילות וחצי של התרופה. במדינות רבות באירופה ובארצות הברית לא משתמשים באופטלגין בגלל הסיבה הזו, אך בישראל בחרו לאשרה.

חברת טבע המייצרת את התרופה מסרה: "ראשית, נבקש להשתתף בצערה של המשפחה. המידע היחיד שיש בידנו מקורו מהפרסום בטלוויזיה, כך שבהיעדר מידע רפואי מוסמך ממשרד הבריאות, בית החולים או הרופא המטפל אין באפשרותנו להתייחס עניינית. נבקש להדגיש כי דיפירון, החומר הפעיל באופטלגין, משווק בישראל ובמדינות רבות בעולם במשך עשרות שנים ומיליונים רבים של מטופלים משתמשים בו, בכל שנה, לשיכוך כאבים - ביעילות ובבטיחות. יודגש כי אופטלגין, עומד בדרישות המחמירות של משרד הבריאות, כמו גם של רשויות בריאות מרכזיות אחרות בעולם".