זירת הפיגוע בירושלים      
זירת הפיגוע בירושליםצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אל"מ במיל' ד"ר משה אלעד, בעבר ראש מנגנון התיאום הביטחוני עם הרש"פ מעריך בראיון לערוץ 7 כי הפיגוע המשולב בכניסה לירושלים ובשכונת רמות בבירה לא יכול היה להגיע מיהודה ושומרון בשל אמצעים טכנולוגיים כאלה ואחרים המונעים העברת אמצעים ופיגוע מאיו"ש.

להערכת אל"מ אלעד החוליה שהובילה את הפיגוע הגיעה ממזרח ירושלים ולהבנתו בהחלט יתכן ומדובר באנשי חמאס שלמדו את שיטות הפיגועים המשולבים מחיזבאללה בדרום לבנון. עוד מעריך אלעד כי חוליית חמאס שכזו עשויה לקבל מימון והדרכה מסלאח עארורי, בכיר החמאס השוהה בטורקיה.

לדבריו קבוצות שכאלה הוכיחו כבר בעבר יכולות טרוריסטיות תוך שימוש בחופש התנועה הכמעט בלתי מוגבל הניתן לתושביה מזרח ירושלים. עארורי עצמו, מזכיר אלעד, טען בעבר לא פעם כי על ערביי מזרח ירושלים לעשות שימוש נרחב ומשמעותי הרבה יותר בתעודת הזהות הישראלית שבידיהם ובלוחית הרישוי הישראלית המאפשרת תנועה כמעט ללא בידוק וללא הגבלה.

בדבריו מזכיר ד"ר אלעד פיגועים שבוצעו בעבר על ידי ערבים מזרח ירושלמים כמו בפיגוע באוניברסיטה העברית, וזאת תוך ניצול עובדת היותם מועסקים במערב העיר. עוד אומר אלעד כי להערכתו מדובר בחוליה מאורגנת שכן פיגוע שכזה מחייב היערכות, מימון, הדרכה, תיאום, לימוד ועוד. בין השאר נדרש מימון שיבטיח את בניית ביתה של משפחת המפגע במידה וביתה ייהרס על ידי כוחות הביטחון של ישראל. מימון שכזה מהווה מעין ערובה למפגעים שאכן יוכלו לצאת לדרכם.

על עארורי מספר ד"ר אלעד כי מדובר ב"איש חמאס ברמה הגבוהה ביותר. הוא גורש במסגרת הסכם שלא יישאר באיו"ש והתמקם בטורקיה. הטורקים לא שבעי רצון ממנו כי הוא מביא עליהם הרבה בעיות. הוא מכוון ומדריך ועושה הרבה צרות. אני מתפלא שהוא עדיין חי. אנשים כמותו היו מזמן על מפת הסיכולים. הוא עושה לנו צרות לא פחות מאבו ג'יהאד. מניח שיומו יבוא".