הנשיא הרצוג בטקס של ההסתדרות הציונית
הנשיא הרצוג בטקס של ההסתדרות הציוניתצילום: אוליביה פיטוסי

בבניין המוסדות הלאומיים בירושלים ציינו היום במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג 75 שנה להחלטה ההיסטורית של האו"ם בכ"ט בנובמבר שהובילה להקמת המדינה.

האירוע נערך ביוזמת ההסתדרות הציונית העולמית וארגון מורשת ההגנה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג פתח את האירוע ואמר: "מכובדי, עם תום ההצבעה ההיסטורית בכ"ט בנובמבר, הגיעו רבים מהחוגגים לביתו של סבי – הרב הראשי לישראל - יצחק אייזק הלוי הרצוג זצ"ל – לא הרחק מכאן. כאשר הוא התבקש להגיד כמה דברים לטובת השידור ברדיו, הוא אמר כך: "אחרי שנות הגלות המרה, שארכה אלפיים שנה, הנה שָׁחֲרָה של גאולת ישראל מתחיל עולה. התאחדו כל בית ישראל, בתקוות איתן ואמונת נצח בצור ישראל וגואלו". הדברים האלה היו נכונים אז, והם נכונים גם היום. האחדות היא חלק מרכזי ביום הזה - כ"ט בנובמבר – שבליבו קריאה לשוב אל הבסיס המשותף ואל ערכי היסוד המכוֹננים שלנו".

"גם היום, כנשיא מדינת ישראל, אני נפעם מההישגים האדירים אליהם הגיעה המדינה שלנו; מייחל כי נצלח – יחד - את האתגרים שנכונו לנו, ומברך מעומק לבי: "ברך את מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו". מזל טוב לכולנו."

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל: "ביום שלישי הקרוב נציין 75 שנה למאורע ההיסטורי והמשמעותי בדרך להגשמת החזון הציוני. הכרת האמות המאחדות בזכותנו להקמת המדינה. האו"ם של ערב קום המדינה, עבר שנויים רבים ותהפוכות. הוא נמצא כיום הרחק ממקומו הניטרלי של 1947. כ"ט בנובמבר, 75 שנה לאחר מכן, ועל אף תוקפה וחשיבותה ההיסטורית של ההחלטה, מהדהדת השורה הבאה אותה קרא דוד בן גוריון בהכרזת העצמאות: "זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי לחיות ככל עם ועם, עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית".

מנכ"לית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ: "האתגרים הניצבים בפנינו עדיין לא תמו. מאז אותו יום היסטורי, ממשיכה הסוכנות היהודית למלא את שליחותה החשובה במתן התשתית הגלובלית לעלייה, בהבטחת שלומם של יהודי העולם, בחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות, ובהעצמתה של החברה הישראלית כולה. תודה לכם על מורשת מופלאה ועל ערכים שנוכחים כל-כך גם היום".

ד"ר ברוך לוי, יו"ר ארגון מורשת ההגנה, עמד בדבריו על העברת מקל המורשת מדור הוותיקים, לדור בוגרי צה"ל וממנו לדור העתיד.

חניכי המכינות הקדם צבאיות של הסוכנות היהודית שהשתתפו בטקס חוו באותו יום בסדנה לימודית את תהליך ההחלטות וההכנות להחלטת האו"ם וההתמודדות עם ערביי א"י בחצי השנה הראשונה של מלחמת העצמאות, טרם הקמת המדינה, כאשר ארגון ההגנה והפלמ"ח מובילים את המאבק.

כאמור, ב-29 בנובמבר 1947 הצביעה העצרת הכללית של האומות המאוחדות בעד הפסקת המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. ההחלטה הכירה בזכותו של העם היהודי למדינה יהודית בארץ ישראל והובילה להכרזה על מדינת ישראל בה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948. בבניין המוסדות הלאומיים התקבלו ההחלטות האסטרטגיות של התקופה ההיא.