הרב אסמן וראש העיר בחשיפת השם
הרב אסמן וראש העיר בחשיפת השםצילום: ללא קרדיט

בעיר חוסט שבאוקראינה התקיים טקס קריאת רחוב על שמו של רבה המיתולוגי של העיר הרב משה גרינוואלד, מחבר הספר 'ערוגת הבושם' אשר נמצא בכותל המזרח של עולם ספרות השו''ת הרבני.

העיר חוסט היתה מקום של תורה וחסידות לפני מלחמת העולם השניה, ושיכנה בתוכה גדולי וצדיקי עולם. בשנת תרכ''א, ייסד בה המהר"ם שיק את מה שהייתה אז הישיבה הגדולה ביותר במזרח אירופה. בישיבה היו למעלה מ-800 תלמידים. זאת בנוסף לבית חינוך לבנות 'בית יעקב' שהיה בעיר, ומספר חצרות חסידיות גדולות שמרכזם היה בעיר.

השבוע כאמור, בהשתדלותו של רבה של המדינה הרב משה ראובן אסמן הוקירה הנהלת העיר את זכרו של הרב גרינוואלד ובטקס מיוחד במעמד ראש העיר ונכבדים נוספים, התקיים מעמד הסרת הלוט מעל שלט ברחוב מרכזי בעיר הנושא את שמו. "זהו כבוד גדול לעירנו, שאדם גדול כזה חי בתוכה, מן הראוי שנכבד את העיר בקריאת רחוב על שמו." אמר ראש העיר בטקס.

הרב הראשי סיפר לנוכחים באירוע על ההיסטוריה היהודית של העיר, שהיתה עיר ואם בישראל עד למלחמת העולם השניה, ועל כך שאחד מבניו של בעל 'ערוגת הבושם' שעל שמו נחנך הרחוב, ייסד את חסידות פאפא אשר מרכזה בשכונת ווילמסבורג בניו יורק, ומונה אלפי משפחות הפזורות בכל העולם היהודי. הרב הודה בחום לראש העיר מר ולדימיר קושיצ'וק ואמר כי, ''בפרט בימים קשים אלו, קריאת רחוב על שמו של צדיק מגינה על העיר ומחזקת את הקשר עם העם היהודי."

לאחר הטקס ערכה הנהלת העיר סיור לרב הראשי בבית הכנסת העתיק בעיר שנבנה לפני 172 שנה, ונשאר עומד על תילו. הרב אסמן שמח לראות שלמרות הזמן הרב שהבית כנסת אינו פעיל, והקהילה היהודית הכי קרובה למקום נמצאת בעיר אוז'גרוד בראשות הרב מ''מ וילהלם שליט''א, המקומיים דואגים לשמר אותו בצורה מיטבית, כך גם את הספרים העתיקים ששמורים בבית הכנסת, הרב ניצל את ההזדמנות לעיין בספרי ההלכה הנדירים במקום.

מבית הכנסת המשיכה המשלחת והרב הראשי, לבית החיים העתיק בעיר שם טמונים גדולי ומצוקי ארץ, הרב אסמן הביע את התפעלותו מהשמירה והתחזוקה במקום, ונשא תפילה נרגשת במקום למען שלומם של יהודי אוקראינה ולסיום המלחמה שקורעת את המדינה כבר קרוב לשנה.