ההכנות לליל הסדר באוקראינה
ההכנות לליל הסדר באוקראינהצילום: הרבנות הראשית לאוקראינה

מאות יהודים מאוקראינה צפויים להשתתף בסעודת ליל הסדר בכפר היהודי 'אנטבקה' הסמוך לבירה קייב, ללא כל תמורה, ביוזמת הרב משה ראובן אסמן, רבה הראשי של אוקראינה.

הרב אסמן הזמין לעיירה 'אנטבקה' את כל מי שחפץ לחגוג ביחד את שני לילות הסדר, ואף להישאר במקום לכל אורך ימי חול המועד. במהלך ימי החג יתקיימו פעילויות למבוגרים וילדים, שיעורי תורה, לימודי העשרה יהודיים, פעילויות חינוכיות ויופעלו מתקני משחקים לילדים.

בעקבות המצב ובשל הנסיבות, שכרה הקהילה היהודית חברת שמירה שמאבטחת את המקום לאורך כל שעות היממה בכל ימי החג.

גם במרכז הקהילה היהודית בקייב בסמוך לבית הכנסת המרכזי 'ברוצקי', נערכים השנה לאכלס כחמש מאות יהודים שצפויים להסב בשני לילות הסדר שיערכו במקום לראשונה מאז פרוץ המלחמה.

הרב אסמן מספר על הקשיים הרבים בדרך לארגון ליל הסדר: "לאור העובדה שאנחנו במצב מלחמה קיים קושי רב לייבא מוצרים כשרים לפסח, מה שמצריך היערכות לוגיסטית מקיפה ועבודה של חודשים רבים מראש. אנחנו לא נרתעים, ויודעים שככל שישנו קושי גדול יותר המצוה גדולה יותר. זה נוסך בנו אנרגיות ומוטיבציה לאפשר לכמה שיותר יהודים לחגוג את הפסח כהלכתו".

אתגר נוסף שמציג הרב: "על פי הנחיות המדינה, נוכח המצב המלחמתי, קיים סגר מהשעה אחת עשרה בלילה. המשמעות היא שאנחנו צריכים להיערך בהתאם על מנת לסיים בשעה מוקדמת, ולאפשר לחוגגים לשוב לבתיהם לפני כניסת הסגר לתוקפו, אנחנו בעצם חוגגים את 'ליל הסגר'".

במקביל לסדרים הציבוריים, דאגו במרכז הקהילה היהודית גם לאלו המרותקים לבתיהם ואינם יכולים לצאת כגון חולים וקשישים או כאלה הדרים בריחוק מקום.

אנשיו של הרב אסמן הכינו עבורם כ-3,000 ערכות לליל הסדר הכוללות מצות, יין, הגדה של פסח וכל סימני הסדר. הערכות יחולקו ע''י מתנדבים מקרב הקהילה בכל רחבי קייב והפרברים, בנוסף לחלוקת מזון לנצרכים שתימשך במשך כל ימי החג.