אריאל רוזנברג, מנהל בכיר באגף שיווק במשרד הבינוי והשיכון, מספר על תוצאותיו של מבצע 'דירה בהנחה' בו נרשמו כרבע מיליון מאזרחי ישראל.

"מאז 2016 בוצעו הגרלות ל-95 אלף זוכים. ההגרלה הבאה תהיה בסוף דצמבר ויחד איתה נעבור את מאה אלף הזוכים", אומר רוזנברג. בשנת 2022 הוגרלו בסך הכול 28 אלף דירות, הוא מציין מספר הקרוב ליעד שהוצב מלכתחילה, שלושים אלף דירות.

"חשוב לא פחות שמבין ה-95 אלף הזוכים עד היום, כשישים ותשעה אלף כבר חתמו על החוזה וזה אומר שהם בשלבים שונים של הקרבות לדירה וקרוב למחצית מהם כבר גרים בדירה", הוא אומר ומביע סיפור מהצלחת המיזם. "יש ביקורות, חלקן מוצדקות וחלקן פחות, אבל כשאדם מקבל את הדירה ונכנס אליה בהנחות משמעותיות רובם ככולם מרוצים".

על התמורות שחלו בממדי ההנחות במרוצת השינויים שעברו על התכנית, מציין רוזנברג כי אכן ההנחות קטנו בחלוף הזמן ומחירי המטרה שבהם יש הנחה של שלוש מאות אלף שקלים מקובעים עד לסוף דצמבר. "המטרה שלנו היא להוריד את המחירים בשוק כמה שיותר", הוא אומר ומציין כי גם אם זו לא המטרה המוצר\הרת של המדינה, זו תפיסתו שלו.

"כשאני קם בבוק לעבודה המטרה שלי היא לקדם את הפרויקטים האלה, לשווק, להגריל וכו', ובהמשך לזרז את תהליכי הבניה ולעזור. היום גם לזוג צעיר בעשירונים הגבוהים לא פשוט לקנות דירה. המחירים הגבוהים פוגשים אותם בשלב שהריביות עולות והמשכנתאות הרבה יותר יקרות מאשר לפני כמה שנים". במציאות הזו ככל שהמדינה תשווק יותר יחידות דיור כן ייטב לזוגות הצעירים, ואכן הנתונים מלמדים על הגדלת ת\התחלות הבניה לאורך השנים במגמה הולכת ומתמשכת.

על מה שצפוי תחת כהונת הממשלה הבאה, אומר רוזנברג כי הוא מעריך בזהירות מתחייבת שהמגמה תימשך ותהיינה עוד הגרלות, אם כי לא ניתן לדעת כל עוד לא נקבעה ופורסמה מדיניות משרד השיכון בהנהגתו החדשה. האגף שלו ימשיך לייעץ ולהציג את חוות דעתו המקצועית.