לראשונה מזה עשרות שנים הולכת ונבנית שכונה חדשה בירושלים החל מהר הטרשים הריק ועד לכניסת הדיירים. זה יקרה בגבעת המטוס, ומי שעומד מאחורי המיזם היא חברת 'סלעית' ועם המייסד והבעלים, שייקה נפחא, שוחחנו בעמדת ערוץ 7 בכנס עיר הנדל"ן.

אז איך הכול מתחיל? נפחא מחזיר אותנו לאירוע הזכייה במכרז: "לפני קרוב לשנתיים זכינו עם עוד כמה יזמים טובים וגדולים בכמעט 1500 יחידות דיור מתוך 2500 יחידות דיור שיהיו בשכונה. באותה תקופה לכל מכרז נגשו 20-30 יזמים אבל למכרז הזה נגשו בודדים, בעיקר רמי שהאמינו", הוא אומר ומזכיר כי גבעת המטוס ממוקמת במשולש שבין גילה, תלפיות וארנונה, "מקום גבוה ומדהים שרואים בו מהולילנד ועד הצד השני, קו רכבת במרחק דקות ספורות למרכז העיר. זה הדבר הבא".

"היינו צריכים להאמין, לראות הר ולהאמין שתהיה בו שכונה. מדובר במיזם מאתגר גם פוליטית כי אנחנו באזור שהוא קצת יותר רגיש. האמנו בזה וזכינו", אומר נפחא ומספר כי לצד החששות מהקפאה שאולי תצוץ ראו ראשי החברה גם את התמיכה של עיריית ירושלים בה "יושב בצוות נהדר מראש העיר, דרך מהנדס העיר ומנהל מחלקת תב"ע, הם אמרו לנו 'אנחנו אתכם, אנחנו הולכים לבנות שם'. יום לפני המכרז היה צו מניעה שהוגש ועברו עוד כמה אירועים אבל עברנו את זה והכנו תב"ע יפה יחד עם העירייה".

תקוותו של נפחא היא שלאחר השלמת התב"ע שאושרה באחרונה והגשת הבקשות להיתרים שתקרה בקרוב, כבר ב-2023 תחל הבנייה בשכונה החדשה.

על עברו של השטח הוא מזכיר כי מדובר בהר שבו היו מספר קראוונים שרובם פונו, נפרצו דרכים לקראת ההמשך, ובמהלך העבודות נחשפו, כפי שקורה בכל מקום בירושלים, גם ממצאים ארכיאולוגיים שניתן למצוא אותם גם כעת, כדים עתיקים וכיוצא באלה. קברים אין שם, הוא מדגיש. הממצאים שאותרו נשלחו לשימור על ידי רשות העתיקות, כולל ממצאים מתקופת בית שני.

"בדבריו חוזר נפחא ומשבח את מעורבותה ותפקודה של עיריית ירושלים שכהגדרתו "הניחה שטיח אדום ליזמים ואומרת לנו לבנות ושואלת מה אנחנו צריכים. מבינים אותנו ומדברים איתנו. אמנם בשום מקום לא קל לקדם רישוי, אבל העירייה יחד איתנו וזה דבר מאוד מאוד חשוב. אנחנו מקווים לצאת בתוך כמה חודשים למכירות", הוא אומר ומספר כי כבר הוגרלו הזכאים לדירות במחיר למשתכן בשכונה החדשה, ולצידם יוצעו דירות במחירים שלא יפלו משכונות ותיקות בירושלים עם היתרון של דירות גדולות, פנטהאוזים ו"נוף מדהים לעיר. מי שיאמין בשכונה יגלה שהיא תהיה הדבר הבא בירושלים".