ישראל פריי
ישראל פרייצילום: ערוץ הכנסת

בית משפט השלום בירושלים פסק הבוקר (ראשון) כי על העיתונאי ישראל פריי לפצות את ישיבת חומש בסכום של מאה אלף שקלים בעקבות תביעת דיבה שהגישו כנגדו לאחר שבחר שלא להתייצב לדיון ואף לא שלח נציג מטעמו לדיון.

בחודש ינואר 2022 הגישו הרב אלישמע כהן, ראש ישיבת חומש ומנכ"ל הישיבה, שמואל וונדי, תביעת דיבה באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו נגד העיתונאי ישראל פריי, לאחר שפריי העלה ציוץ בחשבון הטוויטר שלו ובו תמונה של מצבה ערבית שבורה וטען כי "מתנחלים מהמאחז העברייני חומש תקפו בתים והשחיתו מצבות".

יומיים לאחר מכן, בראיון לבן כספית ואריה אלדד ברדיו 103 טען פריי כי "אנשים מאזור חומש לפני חצי שנה בלבד תפסו נער פלסטיני בן 14 תושב הכפר הסמוך, קשרו אותו לעץ, כפתו אותו והתעללו בו למשך חצי שעה. אני מספר את המציאות".

בנוסף אמר כי "סביב חומש יש אלימות קשה שמופנית כלפי הפלסטינים. יש אלימות רבה, כולל האלימות שמצוינת בתוך כתב התביעה, של התעללות בתושבי המקום של ניפוץ מצבות". בעקבות דבריו בריאיון הוגשה נגדו תביעת דיבה נוספת.

בית המשפט שדן בתביעות הדיבה הפנה את הצדדים להליך גישור. כאשר הגיעו ראש ישיבת חומש ומנכ"ל הישיבה לפגישה הופתעו לגלות כי פריי אינו נוכח בה. לאחר ניסיונות רבים להשיגו ענה פריי כי לא ידע על דבר הפגישה וזאת למרות שעורך דינו קיבל את החלטת בית המשפט המפנה את הצדדים למגשר.

נציין כי גם בהליך תביעה נוסף של ישיבת חומש כנגד פריי הוא השתהה שלא כדין בהגשת כתב התביעה וחויב בשל כך בהוצאות של 1,500 שקלים. כאמור, היום התקיים דיון נוסף בתביעת הדיבה שהוגשה בעקבות דבריו של פריי לרדיו 103 אליה לא הגיעו פריי או מי מטעמו ובשל כך פסק בית המשפט כי פריי ישלם לישיבת חומש 100,000 ש"ח ועוד 9,000 ש"ח הוצאות משפט.

שמואל וונדי מנכ"ל ישיבת חומש מסר: "פריי פרסם ואמר שקרים שלא היו ולא נבראו. לאחר שתבענו אותו הוא בחר לזלזל בבית המשפט ולא התייצב לדיונים. כעת מגיע זמן הפירעון, מי שמוציא שם רע - משלם".

עו"ד מנשה יאדו סיכם: "פריי מתבטא באופן מביש ומסוכן ובלתי מבוקר וזו לו הפעם השנייה שהוא לא מתייצב למועדים אליהם בית משפט מזמן אותו, בפעם זו החליט ביהמ"ש ליתן פס"ד נגד פריי המחייב אותו בגין אי התייצבותו לדיון במלוא התביעה שהוגשה נגדו בגין דברור של עלילת שקר נגד מתיישבי חומש".