נתן פיטוסי ז"ל
נתן פיטוסי ז"לצילום: דובר צה"ל

מסקנות הוועדה שהוקמה לאחר נפילתו של סמ"ר נתן פיטוסי ז"ל מירי של חייל ב-15 באוגוסט 2022 הוצגו היום לרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי.

סמ"ר נתן פיטוסי ז"ל נפל במהלך פעילות מבצעית בקו התפר סמוך לכפר שויכה שבמרחב חטיבת מנשה. לאחר נפילתו, הורה מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, על הקמת צוות מומחים בראשות מפקד חטיבת "חוד החנית" (55), אלוף-משנה לירון ביטון, לבחינת הגורמים לתקרית, הפקת לקחים וגיבוש המלצות למניעת תקריות דומות בעתיד, וזאת בנוסף לתחקיר הפיקודי שנערך.

התחקיר הפיקודי הוצג לרמטכ"ל וסוכם לפני כחודשיים. לפי הודעת דובר צה''ל ממצאי ועדת המומחים אשר הוצגו לרמטכ"ל היום "חידדו את החשיבות של אופן ארגון ושילוח הכוח לצד נוהל קרב איכותי במשימות ביטחון שוטף ובתפר בפרט.

"הוועדה הדגישה את החשיבות במתן כלים לחניכה וניהול שגרה מבצעית בכל רמות הפיקוד'', הוסיפו בצבא. ''לקחי הועדה יוטמעו וייושמו במשימות השונות ובהכשרות צה"ל''.

מרגש: האם השכולה ביקשה מהמלווים להגיד תודה לא-לאריה ליפו


בד בבד, מצויות נסיבות האירוע בחקירה של המשטרה הצבאית. בסיום החקירה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי קיבל את מסקנות הוועדה והמלצות הצוות, הביע צער עמוק על האירוע והנחה לוודא שהטמעת הלקחים מבוצעת באופן יסודי.

כזכור, פיטוסי נורה למוות על ידי חברו לחטיבת כפיר כאשר שב לעמדת השמירה אחרי תפילה. השניים הספיקו לבצע שתי משמרות כצמד לפני האירוע הטרגי על גדר קו התפר סמוך לטול כרם. לפי הדיווח בידיעות אחרונות, לאחר שנפגע מהקליע הראשון פתח פיטוסי בריצה לעבר חברו, מה שגרם לא"מ לירות שוב בדמות החשודה שהתקרבה אליו.

"זה אני, זה אני" הספיק לומר פיטוסי רגע לפני שהתמוטט בזרועות חברו לעמדה שירה בו בטעות. רק באותו הרגע, כשראה את החמוש מולו לובש וסט צבאי, הבין א"מ במי ירה ומיהר להתקשר למפקד המחלקה של השניים לדווח לו: "יריתי בפיטוסי, יריתי בפיטוסי".

לאחר האסון הובא החייל היורה למקום האירוע כדי לבצע שיחזור בנוכחות הקצינים שחוקרים את התקרית ואנשי המשטרה הצבאית.

הוריו של נתן פיטוסי ז"לצילום: דור כהן, באדיבות חדשות 13

אביו של נתן פיטוסי ז''ל סיפר כי "בזכות נתן עלינו לארץ. עלינו בשביל הילדים. הוא אמר שאלוהים בחר בנו לעלות לארץ. זה היה שינוי גדול בשבילו, והוא אהב את הארץ. הוא ממש החליט שהוא רוצה להתגייס". לדברי יוסף פיטוסי, בנו "רצה להיות לוחם. הוא רצה לעזור, הוא תמיד דאג ונתן לאנשים, ועם הקדוש ברוך הוא לא פחדנו".

פיטוסי עזב את חברו כדי להתפלל בגבעה סמוכה וחזר לאחר כ-20 דקות, סביב השעה 22:30. "הוא לא רצה אף אחד לידו כשהוא מתפלל. היה לו קשר מיוחד עם הקדוש ברוך הוא", סיפר האב השכול. "כשנתן היה רואה חדשות הוא היה אומר שהוא רוצה אחדות בישראל, רק באחדות אנחנו יכולים להילחם נגד האויבים שלנו".

החייל היורה סיפר למפקדיו: "נשארתי לבד בעמדה, שמעתי רעש ואז ראיתי דמות חשודה וחמושה, 20 מטרים ממני, מתקרבת לעברי. התחלתי בנוהל מעצר חשוד ויריתי גם כאזהרה. צעקתי 'עצור, עצור' לפני שיריתי, אך נאלצתי לירות גם על החשוד. רק בימים האחרונים חדרו דרך הגדר פה לפחות עשרה מסתננים פלסטינים".