מליאת הכנסת
מליאת הכנסתצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה את הרחבת החוק הנורווגי, שיאפשר לשליש מסיעת הליכוד להתפטר, בתמיכה של 65 ח"כים מול 18 מתנגדים בלבד.

התיקון לחוק מבטל את התקרה לפיה עד חמישה חברי כנסת מכל סיעה יוכלו להתפטר מהכנסת בשל היותם שרים או סגני שרים.

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד לפיד, יו"ר המחנה הממלכתי גנץ ויו"ר ישראל ביתנו ליברמן לא נכחו בהצבעה. חברי הכנסת גדעון סער (המחנה הממלכתי) ונעמה לזימי (העבודה) הצביעו בטעות בעד, וכך הסתיימה ההצבעה כאמור ברוב של 65 ח"כים.

יו"ר ועדת חוקה שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הציג את הצעת החוק, ואמר: "אף שהגדלת מספר חברי הכנסת הנורבגים היא עיקר ההצעה, הצפי שידוע לנו כיום הוא שבמהלך הממשלה בכנסת הנוכחית, יהיו ככל הנראה פחות חברי כנסת מחליפים. ההסדר יסייע לעבודת הכנסת, ויאפשר לשרים לבצע את עבודתם ברשות המבצעת. חברי כנסת יהיו בדיונים בוועדות ויוכלו להגיש גם הצעות חוק פרטיות".

בליכוד נימקו מדוע כדאי להרחיב ולהגדיל את החוק: "'היתרון המרכזי ב'חוק הנורווגי', בוודאי בגרסתו הישראלית, הוא הגדלת מספר חברי הכנסת 'הפנויים' לעבודה פרלמנטרית בסיעות הקואליציה, וזאת כדי לשפר את עבודת הכנסת ואת ייצוג הציבור בדיונים בכנסת ובוועדותיה. ההסדר מאפשר למספר לא מבוטל של שרים וסגני שרים להתפנות לעבודתם ברשות המבצעת ובכך לייעל את עבודת הממשלה".

ח"כ פרקש הכהן, שהייתה אמורה לנאום במשך שעתיים, יצאה החוצה מהמליאה ככל הנראה לשירותים. סגן יו"ר הכנסת אוריאל בוסו (ש"ס) קרא בשמה וכשראה שאינה נמצאת - המשיך לקריאת שאר שמות הנואמים מקרב האופוזיציה - שלא נכחו גם כן בדיון. בשל כך, הודיע בוסו כי הדיון הסתיים ועוברים להצבעה.

ח"כ משה סעדה (הליכוד) דיבר במשך שעה עד שחברי הקואליציה חזרו למליאת הכנסת, ולאחר מכן החלה ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ התייחס לתקרית, וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מיקי לוי התבלבל בהצבעה והפסדנו בה, אמילי מואטי התבלבלה וקיבלנו כמה שעות ביציאה, והיום היה תור חברי המחנה הממלכתי להתגלח על פאשלה בכנסת. טעויות קורות, כולנו בני אדם. אורית, את לוחמת אמיתית. הדרך עוד ארוכה ונמשיך לפעול עם האופוזיציה מול החקיקה הדורסנית של הקואליציה".