השקעות
השקעותצילום: ISTOCK

לכולנו יש בחיים צמתים שונים בהם אנו נדרשים לקבל החלטות כלכליות משמעותיות. לדוגמה, היכן להשקיע? עד כמה לחסוך לעתיד ועד כמה 'לזרום' בהווה? האם לקנות דירה למגורים או להשקיע את הכסף ולגור בשכירות? ועוד ועוד. כיצד מחליטים?

כדי לקבל החלטה נכונה אנחנו צריכים להבין כמובן את המשמעות, היתרונות והחסרונות של כל אפשרות בה נבחר, ובנוסף לזכור שההשלכות אינן רק ברמה הכספית, אלא גם ברמה הערכית. לדוגמה, יתכן שיש לפנינו אפשרות השקעה שכנראה נרוויח בה יותר מאשר בהשקעה אחרת, אך היא דורשת מאיתנו התעסקות רבה ופניות נפשית, שלא יאפשרו לנו להתפנות כראוי למטרות החשובות לנו באמת.

לכולנו ברור שכסף הוא רק אמצעי למימוש מטרות, אולם חשוב לזכור גם את הנטייה האנושית לרצות עוד ועוד, כדברי חז"ל 'מי שיש לו מנה רוצה מאתים'. נטייה זו נובעת מכך שהכסף עשוי לגרום לנו לתחושת ביטחון, תחושת כוח, מעמד חברתי וכיוצא באלו. המודעות לנטייה זו יכולה לעזור לנו לשים לב האם ההחלטות שאנו מקבלים מכוונות לעולם הערכים ולמטרות שלנו.

לקבלת מדריך מושקע ומפורט בשווי 97 ₪, ללא עלות, המתאר אפשרויות השקעה מגוונות, עם המאפיינים, היתרונות והחסרונות של כל מסלול, לחצו כאן. הנרשמים הראשונים יוכלו לקבל פגישת יעוץ ללא עלות, עם מומחה כלכלי בתחום אותו תבחרו.

נדגים את הדברים בהתלבטות שכיחה נוספת – האם לקנות דירה למגורים, או לשכור דירה ובמקביל להשקיע את הכסף באפיק כלשהו. מצד אחד, השקעה שנעשית בצורה נכונה ומקצועית תביא לנו בדרך כלל רווח כולל גבוה יותר מאשר הרווח שרכישת דירת מגורים. מצד שני, לדירת מגורים יש יתרונות משלה, ויתכן שקיומה יעניק לנו איכות חיים טובה יותר או שלוות נפש. כיצד אם כן נחליט?

להורדת המדריך ללא עלות לחצו כאן

החלטה מדויקת עבורנו צריכה לעבור דרך שאלה פשוטה – האם ההשקעה המדוברת אכן דרושה לנו כדי לממש את המטרות שלנו? לשם כך אנחנו צריכים לשבת עם עצמנו, להבין מהן המטרות הכלכליות 'הגדולות' שלנו בחיים, ולשרטט את הדרך להגיע אליהן. מטרות אלו יכולות להיות גידול הילדים, לחתן את ילדינו בכבוד, בניית עוגן כלכלי בגיל המבוגר, איכות חיים הרצויה לנו, חופש ושקט כלכלי, הכנסה נוספת מעבר למשכורת הרגילה ועוד. יתכן שנגיע לתובנה שאכן בדרך הטבע לא נוכל לממש את מטרותינו ללא אותה השקעה, יתכן שנראה שההשקעה יכולה לקצר לנו את הדרך אך היא לא חיונית, ויתכן שנגלה שכבר בנינו את הבסיס הכלכלי המספיק לנו. כמובן שהדברים הוצגו כאן בצורה מאוד פשטנית, לצורך המחשת העיקרון, ובפועל התמונה מורכבת יותר בדרך כלל.

כאמור למעלה, הערכים הם צד אחד של המטבע בקבלת החלטות. הצד השני הוא הבנת המציאות, מהי המשמעות של כל החלטה, היתרונות והחסרונות. בהקשר לכך, הכנו ב"בידיים טובות" את המדריך "בוחרים להשקיע". מדריך זה מתאר אפיקי השקעה שונים, כמו שוק ההון, נדל"ן, קרנות נדל"ן, נכסים דיגיטליים ועוד. ביחס לכל אפיק יפורטו מאפיינים כלליים, יתרונות וחסרונות ודברים חשובים נוספים. המדריך יכול להוות כלי עזר משמעותי בהבנה איזו השקעה מתאימה לנו.

המדריך יהיה זמין ללא עלות בימים הקרובים - הורידו אותו כאן. הנרשמים הראשונים יוכלו לקבל פגישת יעוץ ללא עלות, עם מומחה כלכלי בתחום אותו תבחרו.

המדריך המלא
המדריך המלאיח"צ