אשר ויעקב פלאי הי"ד
אשר ויעקב פלאי הי"דצילום: באדיבות המשפחה

במהלך השבת נקבע בבית החולים שערי צדק מותו של אשר פלאי בן 8 שנפצע אנושות בפיגוע בשכונת רמות בירושלים. אחיו הקטן יעקב ישראל (6), שנרצח אף הוא הובא למנוחות לפני כניסת השבת.

מבית החולים שערי צדק נמסר כי הילד אשר הגיע במצב אנוש בהחייאה וצוותים רבים מיחידת הטראומה, מלר"ד, טיפול נמרץ ילדים, כירורגיה ונוירוכירוגיה ילדים נלחמו במשך שעות רבות על חייו. אשר יובא למנוחות הערב ויקבר לצד אחיו.

אביהם של אשר ויעקב, אברהם, מאושפז בבית החולים הדסה הר הצופים ומצבו מוגדר בינוני. אח נוסף, מוישי (10), נפצע באורח קל בפיגוע הדריסה, פונה לבית החולים הדסה עין כרם, ומאז שוחרר לביתו. בפיגוע נרצח גם אלתר שלמה לדרמן, צעיר כבן עשרים שהתחתן רק לפני ארבעה חודשים.

בתוך כך גורם מדיני בכיר דחה את דרישתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שהכריז בזירת הפיגוע על "חומת מגן 2" במזרח ירושלים.

הגורם הדגיש כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל החלטה על מבצע בירושלים רק אחרי התייעצות עם כלל מערכת הביטחון ולאחר דיון מסודר בקבינט המדיני-ביטחוני. "החלטות על מבצע חומת מגן 2 לא מתקבלות באמירה של שר כזה או אחר על איזו מדרכה", אמר הגורם המדיני.

לדברי הגורם המדיני, מחקירה ראשונית עולה כי המחבל שביצע את הפיגוע הינו מתמודד נפש ששוחרר השבוע מבית חולים פסיכיאטרי וחלה הידרדרות במצבו. הגורם המדיני ציין כי המחבל גר בבית שכור בשכונת עיסאוויה במזרח ירושלים ולכן עדיין לא ברור אם ניתן מבחינה משפטית לאטום או להרוס את ביתו.

הגורם המדיני הבכיר ציין כי ראש הממשלה נתניהו אינו סבור שיש סיבה לנקוט בצעדי ענישה קולקטיבית נגד תושבי מזרח ירושלים בתגובה לפיגוע, במיוחד לאור העובדה שישראל מנסה להרגיע את השטח לקראת חודש הרמדאן ופסח וכדי שניתן יהיה למקד את תשומת הלב של מערכת הביטחון באיום האיראני.

"יש צעדים מבצעיים שניתן וצריך לעשות גם מול מפגע בודד אבל צריך לעשות זאת בצורה מאוזנת. יש ציבור רחב במזרח ירושלים שלא עושה פיגועים. אנחנו רוצים רוצים שכלל האנשים יצליחו להנות מחופש פולחן ברמדאן ובפסח", אמר הגורם המדיני הבכיר.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף את בן גביר לאחר הצהרתו ואמר כי "שר הטיקטוק והפיתות 'הנחה' על יציאה למבצע חומת מגן 2. אין קבינט, אין הערכת מצב, אין תיאום בין כוחות הבטחון. אם זה לא היה מסוכן זה היה מגוחך. כמוהו".