בלינקן ונתניהו
בלינקן ונתניהוMarc Israel Sellem/POOL

מזכיר המדינה של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, שוחח בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך נמסר הלילה (ראשון) ממחלקת המדינה האמריקנית.

בהודעה נמסר כי בלינקן הבהיר לנתניהו כי ארה"ב תומכת בפתרון שתי המדינות ומתנגדת למדיניות שמסכנת פתרון זה.

בנוסף נמסר כי בלינקן הדגיש את הצורך הדחוף בכך שישראל והפלסטינים ינקטו אמצעים להחזיר את השקט, ושב על התנגדותה של ארצו לנקיטת צעדים חד-צדדיים שרק "מסלימים את המתיחות". עוד נאמר כי בלינקן ונתניהו דנו גם בנושאים אזוריים אחרים, בהם הסוגייה האיראנית, וכי בלינקן הדגיש את תמיכתה הבלתי-מעורערת של ארה"ב בביטחונה של ישראל.

בשבוע שעבר תקף בלינקן את כוונת הממשלה לקדם הסדרה של תשעה מיישובי ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. "אנחנו מודאגים מהחלטת ישראל לקדם 10,000 יחידות דיור ולהתחיל בתהליך הכשרה של המאחזים בשטחים", אמר בלינקן. גורם מדיני בכיר אמר בתגובה: "לא הופתענו מעמדת ארצות הברית בנוגע למאחזים, חילוקי דעות לא יפגעו בברית האיתנה בין ישראל לארצות הברית".

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית "וופא" כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שוחח בטלפון עם בלינקן, במהלכה דנו בהתפתחויות האחרונות.

בדיווח נאמר כי בשיחה נידונה גם ההחלטה הפלסטינית לפנות למועצת הביטחון של האו”ם על רקע המדיניות הישראלית, וכי אבו מאזן הדגיש את הצורך לחייב את ישראל לחדול מצעדים חד צדדיים, לרבות הבניה בהתנחלויות, הריסת בתים, פעילות צה"ל בישובים הפלסטינים ופגיעה במסגד אל-אקצה.

על פי הדיווח הפלסטיני, בלינקן אמר שבכוונתו לפנות לממשלת ישראל, וכי הממשל האמריקני ימשיך במאמצים להפסיק את הפעולות החד-צדדיות.