הטנק שנגנב
הטנק שנגנבצילום: דוברות המשטרה

תת אלוף במיל' רפי נוי שהיה ממארגני מחאת 'לוחמי 73' וגניבת טנק מאתר ההנצחה ב'תל סאקי' טוען כי כוונתם הייתה להחזיר את הטנק לאחר מספר ימים.

"המילה 'גנבנו' פשוט לא מתאימה לסיטואציה", אמר נוי בכאן רשת ב'. "לקחנו טנק שלא ברשות, מתוך כוונה להחזירו תוך שלושה ימים. תיאורטית כל אדם יכול לבוא ולגנוב טנק".

סגן אלוף במיל' אייל יופה, גם הוא מארגני המחאה אמר הבוקר בערוץ 13 שבכוונתם להמשיך לגרור טנקים כמחאה. "חבריי נהרגו לידי ואני אח שכול. הטנק שלקחנו ומה שניקח בהמשך - נותנים חוזקה למגילת העצמאות, מאות חיכו לנו במסע אתמול. אני מצטער בפני כולם, זוהי מלחמה על הדמוקרטיה ואנחנו לא נעצור".

מפגינים גנבו טנק ממלחמת יום הכיפוריםצילום: לוחמי כיפור

כאמור, טנק ממלחמת יום הכיפורים שהיה מוצב באתר תל סאקי בגולן, נלקח ביום חמישי למחאה של לוחמי 1973 נגד הרפורמה המשפטית, כשעליו מגילת העצמאות.

הטנק היה אמור להתלוות לשיירה שיצאה מגשר בנות יעקב לדגניה אך המשטרה עצרה את מוביל הטנקים בקיבוץ גדות והחזירה אותו למקומו.

קבוצת המוחים, המכנה עצמה "לוחמי כיפור", תיארה את האירוע: "אנשי 'לוחמי כיפור' עטו את הטנק ביריעת ענק של מגילת העצמאות והחלו לחתום על גבה חתימות תמיכה. תושבים רבים מן האיזור נקבצו וביחד עם 'לוחמי כיפור' חתמו גם הם על המגילה ונשאו נאומים מרגשים של אהבת הארץ. ניידות משטרה עצרו את מסע ההצדעה".

אביגדור קהלני, בעל עיטורי המופת והגבורה ותת-אלוף במילואים, אמר לרדיו 103FM כי "מי שלקח את הטנק גרם כאב למשפחות השכולות, אני מזועזע. לצאת מלטרון ולהשתמש בדרגות - באותו רגע אני לא מקשיב להם. השימוש בדברים צבאיים פסולים, חייבים למגר זאת".

"אני אומר שמה שנעשה - נעשה בידי אנשים שאיבדו את הרגישות לבני אדם. חוסר רגישות לשכול. הטנק הזה הוא אנדרטה לזכר לוחמים שנהרגו בגזרה זו. חיילם שבגופם עצרו את האויב וחלק מהם נפל בשבי. עד לאן תגיע השנאה? האם הם המייצגים את הדמוקרטיה? שיביטו במראה", הציע קהלני.