המשפחות שהתגוררו ביישוב אביתר ומאות בחורי הישיבה החליטו לחזור הלילה (ראשון) ליישוב בתגובה לפיגוע בכפר חווארה שבו נרצחו הלל ויגל יניב הי"ד זאת לאחר כשנה וחצי בהן הממשלות לא קיימו את ההסכם שנחתם איתם.

כוחות הביטחון שהוזעקו למקום החלו לפנות את מאות העולים ולדרוש מהם לעזוב את המקום.

תחיה חיים תושבת אביתר אמרה כי "אחרי הבשורות הקשות היום בשומרון, לא יכולנו להמשיך בשגרת חיינו והדבר המתבקש הוא לחזור לאביתר. חזרנו לאביתר כפי שהתחייבו בפנינו כל מפלגות הקואליציה".

"ממשלת ישראל צריכה להילחם בטרור ביד קשה, ובמקביל - לחזור להקים עשרות יישובים באופן מיידי בכל מרחבי ארץ ישראל", הוסיפה.

דניאלה וייס יו"ר תנועת נחלה אמרה: "המשפחות והישיבה המתינו למעלה משנה לחזור לאביתר. המציאות בה ממשלת ישראל מאפשרת לרשות ביד אחת להשתלט על אדמות הלאום וביד השנייה לרצוח בנו לא יכולה להתקבל על הדעת. הגיע הזמן שממשלת 'ימין על מלא' תבנה מאות ישובים חדשים ביהודה ושומרון. המרחבים קוראים לציבור".

העולים ליישוב הזכירו לשר הביטחון יואב גלנט כי לאחר חתימת ההסכם בין הממשלה לתושבי אביתר לפני שנתיים כתב: "הקמת ישיבת ההסדר במקום תבטיח את חידוש היישוב בעתיד, ואת ביטחון הציר החיוני מתל אביב לבקעת הירדן".

התושבים קראו לגלנט: "כעת זה במשמרת שלך, הגיע הזמן לראות מעשים. קיים את הבטחת הממשלה והורה לכוחות הביטחון להרפות מחלוצי ההתיישבות שעלו הערב לאביתר".

נזכיר כי גלנט אמר הערב "גם בסיומה של יממה קשה וכואבת, בה שני אחים צעירים נרצחו בידי מחבל שפל, אני קורא לאזרחי ישראל: אל תקחו את החוק לידיים. ‏הפרות הסדר בחאוורה מסכנות את האזרחים, ופוגעות בפעילות כוחות הביטחון במצוד אחר המחבלים. אני סומך על מפקדי ולוחמי צה"ל, ובטוח כי ישימו את ידם על הרוצחים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את צערו על הפיגוע הרצחני, אך קרא למפגינים שלא לקחת את החוק לידיים. "צה"ל וכוחות הביטחון כרגע נמצאים במרדף אחר הרוצח. אנחנו נמצא אותו, אנחנו נלכוד אותו ואנחנו נבוא אתו חשבון", אמר נתניהו. "אני מבקש גם כשהדם חם והרוחות לוהטות - לא לקחת את החוק לידיים. אני מבקש לתת לצה"ל ולכוחות הביטחון לעשות את עבודתם. אני מזכיר לכם שבשבועות האחרונים הם חיסלו עשרות מחבלים ומנעו עשרות פיגועים. תנו לצה"ל להשלים את המרדף, אל תיקחו את החוק לידיים - וביחד ננצח את הטרור".