האלוף תמיר ידעי
האלוף תמיר ידעיצילום: דובר צה"ל

מאבקי כוחות פנימיים בצה"ל גרמו לכך שכבר כשבועיים לא מתקיימים אימוני יבשה בשטחים פתוחים שאינם שטחי אש, ולא ברור מתי הפעילות צפויה להתחדש, כך נחשף בעיתון "ישראל היום".

האימונים הופסקו בשבוע שעבר אחרי שמפקד זרוע היבשה, האלוף תמיר ידעי, הורה לעצור אותם מיידית לאחר שהתברר כי לא מומשו המסקנות של ועדות חקירה קודמות, שהוקמו בעקבות מות חיילים באימונים.

בעקבות ההנחיה נעצרו אימוני יחידות רבות ובהן גדודים סדירים, גדודי מילואים, חטיבת הקומנדו ואפילו יחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ"ל וסיירת יעל.

"האימונים נדרשים להתקיים על פי הפקודות, תוך הקפדה על הוראות הביטחון. אימון לא מצדיק חיי אדם", הסביר האלוף ידעי את החלטתו.

עקב סדרה של תאונות אימונים שבחלקן נהרגו לוחמים, ובהמשך לתחקירים שבוצעו בעקבותיהן, יצאו כמה הנחיות שתכליתן למנוע הישנות של מקרים דומים.

מדובר ככל הנראה במסקנות מוועדות החקירה שהוקמו בעקבות אסון נחל חילזון שבו נהרג סמל אביתר יוספי ז"ל, וכן אירועי נפילה לבורות. האלוף ידעי התרעם על כך שלמרות הזמן שחלף, נמצאו "פערים ורמת ביצוע ירודה" במימוש ההנחיות של אותן ועדות.

חידוש האימונים לא נראה כעת באופק עקב סירובם של האזרחים עובדי צה"ל, שמפקדים על גופי המתא"ם, להקים חמ"לים שיעבדו 24/7 וישלטו למעשה על היחידות שמבצעות אימון בשטח שתואם.

כל עוד לא יימצא פתרון, המצב הנוכחי יפגע בכשירות ובתוכנית האימונים של יחידות רבות בצה"ל. החמ"לים נדרשים, בין היתר, כדי שכל קבוצה שנכנסת או יוצאת משטח מסוים תדווח אחורה, ושלצה"ל תהיה תמונת מצב מלאה איפה נמצאת כל יחידה מתאמנת.

אך למרות שהפקודה להקמת חמ"לים כאלה ניתנה כבר מזמן, היא לא קוימה עד כה על ידי אותם גופים. גם כעת לא מוכנים מפקדי המתא"מים (אזרחים עובדי צה"ל) להקים אותם, והם דורשים להמשיך לעבוד רק בשעות שלהן התרגלו - 08:00 עד 20:00.

ביחידות הצה"ליות זועמים על כך שהאימונים - שנקבעו, תואמו ואושרו מבעוד מועד - בוטלו בשל חילוקי דעות בין זרוע היבשה לבין מפקדי המתא"מים בשלושת הפיקודים, ומדגישים כי עצירת האימונים פוגעת בכשירותם.

מהצד השני, בזרוע היבשה עומדים על כך שהאימונים לא יחודשו עד שמסקנות ועדות החקירה ימומשו, כדי למנוע פגיעה בחיי אדם, ואילו מפקדי המתא"מים מסבירים שאין להם מספיק משאבים כדי להעמיד חמ"ל שפעיל 24 שעות ביממה.

"אני הרבה זמן בתחום, ולא זוכר כאלה מאבקי כוחות בין אזרחים עובדי צה"ל לבין מפקד זרוע היבשה על אימונים", אמר גורם המעורה בפרטים. "מח"טים אומרים שאין להם עם מי לדבר, אי אפשר אפילו לקבל אישור חריג לאימונים. זה פשוט פוגע ביחידות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהתאם לפקודות ובתיאום עם זרוע היבשה, מרכזי תיאום האימונים אחראים לאישור ולתיאום כלל האימונים בצה"ל, ומאוישים על ידי סמב"ציות שהוכשרו לתת מענה יעיל ומקצועי ליחידות המתאמנות. מפקדי המרכזים הם קצינים ואזרחים עובדי צה"ל הממלאים את תפקידם כמצופה.

"במהלך תחקיר מפקד זרוע היבשה על סטטוס מימוש ההנחיות באשר למרכזי תיאום האימונים, נמצא כי קיימים פערים בעמידה בהנחיות, והלקחים מתחקירי העבר לא הופקו כנדרש. בימים הקרובים יגובש מהלך סדור לצמצום הפערים ולשיפור השליטה והבקרה במרכזים, כדי להרחיב ולטייב את המענה ליחידות המתאמנות".