לוחמי סיירת גולני
לוחמי סיירת גולניצילום: דובר צה"ל

לוחמים מסיירת גולני שחיסלו שלושה מחבלים שפתחו באש בתחילת השבוע לעבר עמדת צה"ל, ארבו לחוליית המחבלים במשך 50 לילות, לילה אחרי לילה.

כזכור, מחבלים ירו לפנות בוקר בלילה שבין ראשון לשני לעבר כוח צה"ל שהיה בעמדה צבאית סמוך לצומת ג'ית שבחטיבת שומרון. שלושת המחבלים חוסלו במקום, והמחבל הרביעי שהמתין להם ברכב ניסה להשיב באש, ברח, ולאחר שהכח סגר עליו הוא הרים ידיים, נעצר ולנלקח לחקירה.

רס"ן יונתן רון מתל אביב, מפקד פלגת הלוחמים בסיירת גולני שחיסלה את המחבלים, סיפר על הפעולה המוצלחת שהפתיעה את המחבלים. "כבר תקופה ארוכה שיש מארב באזור פילבוקס ג'ית", תיאר רס"ן רון. "מארב שיזמנו אותו מתוך הבנה שהיה כבר 7 פעמים ירי מהמרחב הזה לכיוון הפילבוקס, לכיוון היישובים, ומתוך הבנה שזו נקודה שיש בה ירי חוזר, אז הוחלט לשים שמה מארב. סיירת גולני כבר תקופה מאוד ארוכה, למעלה מ-50 יום, מציבה שמה מארב על בסיס קבוע לילה לילה. יש כוח שממתין לכוחות אויב שיגיעו ויבצעו ירי מהמרחב".

"מה שקרה באותו לילה, באזור השעה 3:40 המפק"ץ, שנמצא שם במארב, מזהה חמושים פורקים מאיזה רכב שמגיע לנקודה", סיפר. "חשוב להגיד, בשעות האלה אין הרבה תנועה במרחב, פתאום כשמגיע רכב חשוד ישר כל הכוח נדרך. המפק"ץ מזהה את הרכב, דורך את הכוח, ושלושה חמושים פורקים מהרכב ומבצעים ירי לכיוון הפילבוקס.

''ברגע שהוא מזהה את הדבר הזה הוא פותח באש לעברם, פוגע בשלושתם ומנטרל אותם. שלושה מחבלים הרוגים ועוד מחבל אחד נעצר. הוא בורח מהירי, נכנס לתוך מבנה ויוצא בידיים מורמות. כשאני מגיע לשם אנחנו מכוונים עליו והוא יוצא בידיים מורמות, עוצרים אותו, ועכשיו הוא נמצא בחקירות".

לוחמי סיירת גולני
לוחמי סיירת גולניצילום: דובר צה"ל

רס"ן רון הוסיף: "אני הייתי כח העתודה של המארב. הייתי במרחק שתי דקות מהמארב וברגע ששמענו את הדיווח בקשר, שהמארב זיהה מחבלים ופגע בהם, תוך שתי דקות כבר הייתי בנקודה. הבנו שכל החמושים מנוטרלים, כשאני מגיע לשם התקדמנו בחסות הרכב הממוגן, עצרנו את המחבל הרביעי וביצענו סריקות במרחב כדי לוודא שאין עוד חמושים ולוודא שאין איזה כוח אויב שמסתובב במרחב. התחלנו בבידוד הזירה ועוד דברים שאני פחות יכול לפרט עליהם".

המחבלים שחשבו שהשטח פנוי עבורם כדי לירות על לוחמי צה"ל, ככל הנראה הופתעו לחטוף אש מכיוון אחר. "אי אפשר לדעת בוודאות, אבל אני מעריך שלא היה להם מושג מאיפה יורים עליהם", ציין רס"ן רון. "בסוף הם הגיעו כדי לבצע ירי לכיוון הפילבוקס, בהתחלה הם לא הבינו שיורים עליהם, רק אחרי שפגענו במחבלים שפרקו מהרכב, אותו מחבל שהיה ברכב לדעתי הבין שיורים עליו והוא זה שהשיב באש לעבר הכוח".

אחרי כמעט חודשים של מארב מתמשך וסיזיפי, בסיירת גולני יכלו לרגע לעצור ולהתבונן בפעולה בגאווה. "התחושה היא תחושה מטורפת", ציין רס"ן רון. "קודם כל, אני בתור מפקד הכוח, המפקד של הפלגה, אני גאה בלוחמים שלי. זאת תחושת גאווה שאי אפשר להסביר אותה. אתה מגיע ואתה מבין שהכוח היה דרוך ומוכן, עשה את כל ההכנות הנדרשות, ביצע נוהל קרב מעמיק ודייק בירי".

"חשוב לציין שלא בוצע פה ירי של מאות כדורים, כמו שאנחנו לפעמים שומעים על מארבים אחרים, אלא בוצע ירי מדיד, מדויק, פגיעה מדויקת בחמושים והפעלת שיקול דעת", הוסיף. "כשהבן אדם יוצא בידיים מורמות הכוח מקפיא מצב, יש פה כוח שפעל בצורה מאוד מקצועית. זה גאווה, זה כיף לעשות דבר כזה כשאתה מבין שהמאמץ והדריכות והאמונה משתלמת".

"מעבר לזה", אמר. "כמובן שאחרי שהאירוע נגמר ואתה שניה מעכל את מה היה שם, אתה מבין שזה אירוע שבאמת מגן על עם ישראל. בסוף, אלו חמושים שבאו לפגוע בחיילים וייתכן וגם היו פוגעים באזרחים, ודריכות של הלוחמים שלנו והחתירה שלהם למגע והאמונה באיום היא זאת שהובילה לפגיעה בחוליה הזאת ולסיכול של הפיגוע הזה".

רס"ן רון וכלל הלוחמים הבינו מה מצפה להם במארב, ולא פחדו להגיע לרגע המפגש עם המחבלים. "לא חושב שיש פה פחד", אמר. "בסוף זה מה שאתה מתאמן אליו ומורגל אליו, זה המקצוע שלי ושל הלוחמים. הם מתאמנים ומוכנים לאיום, וכשזה מגיע אז אתה פשוט מתחיל בסדר פעולות שהתכוננת אליו. ברגע שזיהו את החמושים, ידעו שיש זיהוי ודאי של נשק, שיש זיהוי ודאי של ירי לכיוון הפילבוקס, הם פתחו באש בצורה הכי מדידה ומדויקת, בדיוק כמו שהם תורגלו והתאמנו. לא חושב שיש פה פחד, להיפך".

לסיום, רס"ן רון הסביר מדוע חשוב לשתף את המשפחה והחברים בדברים שהוא והלוחמים עושים בצה"ל. "כשאתה חוזר אתה משתף", אמר. "דיברתי עם ארוסתי יובל באותו בוקר ואמרתי לה 'אני מגן על עם ישראל' ופתאום זה מרגיש גדול. אתה יודע שהכותרת הבאה היא שלך. זאת לא פעם ראשונה שהיחידה עושה פעילות כזאת משמעותית, שיום אחרי זה שומעים עליה בכותרות, ואני חושב שסיכול חוליית מחבלים בסוף זו הסיבה שלשמה אנחנו כאן. גם חשוב לכבד את האנשים שתומכים בך לאורך הדרך ומקבלים את זה שאתה לא בבית ומחכים לך שתחזור בשלום, אז וואלה להגיד להם אני לא סתם פה, אני פה בשביל הרגעים האלה, אני באמת מגן על עם ישראל בגופי. זאת תחושה טובה".