עוזי דיין עם דודו סעדה
עוזי דיין עם דודו סעדהצילום: ערוץ 7

האלוף (במיל') עוזי דיין, לשעבר סגן הרמטכ"ל, ראש המועצה לביטחון לאומי וח"כ מטעם הליכוד, מתארח אצל דודו סעדה ומספר על הקשר שלו לבקעת הירדן.

"הקשר שלי לבקעת הירדן התחיל כשהייתי אלוף פיקוד מרכז ואלוף אוגדה. בקעת הירדן היא השער לארץ ישראל. בי' בניסן עבר שם עם ישראל עם יהושע את הירדן מול פני יריחו, וזה בעצם המעבר לכיבוש הארץ ותחילת ההתנחלות בארץ. אתר זה נקרא 'קאסר אל יהוד', והוא צריך להיקרא בשם התנכי 'מעברות הירדן'", פתח דיין.

לדבריו, "בבקעת הירדן אין אף מלון או מרכז מבקרים וזהו מקום שהוא אחד המעניינים בעולם. לא באים לגור שם בעיקר בגלל שמדינת ישראל לא מפתחת מספיק את המקום. צריך לפתח קודם כל תיירות, יש פוטנציאל למעל מיליון תיירים בשנה. ישנם פחות מ-6,000 מתיישבים ישראליים ב-22 יישובים ו-12 חוות בודדים. חוות בודדים זו שיטה ישראלית להחזיק קרקע. למשל 'מעיינות קדם' שממוקם באזור מפתח בסמיכות ליריחו: זוג שמחזיק 3,500 דונם, ואם הם לא היו שם, בטוח שהאדמות האלה היו מזמן מעובדות וניבנות ע"י הפלסטינים".

עוזי דיין יוצא בחריפות נגד הסרבנות ומתקן את המושג 'החלת הריבונות בבקעת הירדן' ל'מימוש הריבונות'. וגם איך לדעתו צריך לפעול מול הטרור: "הדרך לטפל באת חו'ארה היא לעשות סגר, חיפוש מבית לבית ובמקביל להעלות את אבייתר או שאנור, שיהיה ברור לפלסטינאים שהם משלמים על הטרור, ולא מרוויחים ממנו. זו הדרך להדביר את הטרור. במקביל כלפי פנים צריך לסרב לכל סרבנות. החתמתי 35 אלופים על 'לא לסרבנות'. וגם לא לאיים בסרבנות, זה נתפס כחולשה. הרמטכ"ל צריך להודיע בצורה ברורה שלפי החוק הישראלי - הצבא סר למרות הממשלה, בתיאום שר הביטחון. אם יש בעיה או קונפליקט בין בית המשפט העליון או הממשלה, הרמטכ"ל מציית אך ורק לממשלה".

בימים האחרונים חווינו אירוע ביטחוני של חדירה מלבנון. לשאלה האם יש חשש שדבר כזה יקרה גם מהגבול המזרחי שלנו עם ירדן, הוא עונה: "בקעת הירדן זהו הגבול המזרחי הארוך והשקט ביותר של מדינת ישראל. הירדנים מבינים שאנחנו ה'ביטוח לאומי' של הממלכה הירדנית, והם דואגים שלא תהיינה חדירות. לא בטוח שאפשר לסמוך על זה עד הסוף, וגם יש הברחות נשק רבות, אבל המצב טוב בהרבה מהחיזבאללה או מהגבול עם עזה".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.