דיקור סיני
דיקור סיניצילום: פלאש 90

לכניסתו של שעון הקיץ לחיינו יש גם השלכות בריאותיות, כך לפחות על פי הרפואה הסינית. על ההשלכות הללו ועל דרך ההתמודדות איתן שוחחנו עם ראש תחום רפואה סינית בכללית רפואה משלימה, טל אליאס.

בדבריו מתייחס אליאס גם לשעה שבה מתבצע מעבר השעון לשעון קיץ, שתיים בלילה, שעה שהיא לפי הרפואה הסינית שעתו של הכבד בגוף האדם, שעה בה הוא זקוק למנוחת הגוף על מנת לבצע את פעילותו בדרך היעילה ביותר.

על פי שיטה זו כל שעתיים ביממה נשלטות על ידי איבר אחר הנצרך למאפייני התנהגות שונים על מנת להביא את סגולותיו לידי ביטוי, והדברים מתגלגלים לאחור אלפי שנים אל ראשית הפילוסופיה הסינית. "האנרגיה של הכבד היא בין אחת לשלוש בלילה".

אם לא די בכך שהשעה שתיים היא שעת השיא של פעילות הכבד הזקוק למנוחה על מנת לטהר את הגוף מרעלים, שעה בה הוא זקוק למצב שינה אצל האדם, הרי שגם תקופת האביב נשלטת על פי הרפואה הסינית על ידי הכבד.

ככל שיחלפו הימים הגוף "יתפקס" על העונה הנכונה לו, אך ימיה הראשונים של העונה הם עדיין ימים שהגוף זקוק לסיוע על מנת להתאים את עצמו אליה. לשם כך, הוא מספר, קיימת היערות מיוחדת של הטפלים בדיקור סיני על מנת לעורר ערוצי אנרגיה בעיקר בכבד ובזרימת הדם. "זו תקופה שבה נראה הרבה טיפולים שמתמקדים בהכנסת הגוף בצורה חלקה לתקופת האביב והקיץ שהיא תקופת התחדשות מתקופת הנמנמת של החורף ואנחנו עוברים לתקופת התפרצות, מה שקורה גם בכבד. לכן חשוב לנו להתמקד בטיפולים שמעוררים את הגוף כדי להיכנס בצורה נאותה לתקופה הזו".

אליאס מוסיף בדבריו גם אודות חשיבות השינה שמאבדת שעה בדיוק בעיתוי בו הכבד זקוק לה, למרות שמדובר לכאורה רק בתזוזת שעה אחת בלבד. "הרבה אנשים מרגישים שהשינה שלהם נפגעת בתקופה הזו ובשניים שלושה טיפולי דיקור אנחנו מכווננים את הגוף לתוך תקופת שעון הקיץ".

"פעמים רבות לוקח לגוף כמה ימים להתרגל לשעון החדש. אנשים שסבלו מבעיות שינה זה יכול להחמיר אצלם, ולכן אנחנו מתמקדים באיפוס המערכות כדי להיכנס בצורה חלקה יותר לקיץ. בנוסף נמליץ להרבות במאכלים ירוקים ולעשות פעולות, לנוע יותר, לעשות יותר תרגילים בבוקר ולתת לאנרגיה לנוע בגוף יותר מדי".

ומה קורה למי שאינו מודע ואינו פועל על פי מתווה כזה של הנחיות בריאות? "אם המערכת חזקה ואיתנה לא יקרה לו הרבה, אבל אם המערכת נמצאת בחוסר אדם צובר עייפות, כאבי ראש, חולשה ותחושת כבדות. הכבד גם אחראי לכל הגידים והמפרקים וכשהגידים לא מקבלים את ההזנה הראויה חשים כאבים, נוקשות קושי לקום מהמיטה וכו'. בעיני הסינים יש חשיבות רבה לתזונה לפי עונות השנה לצד הדיקור המותאם גם הוא לכל עונה ועונה, כאשר בסין יש באמת ארבע עונות שלא כמו אצלנו. הטיפולים מחולקים לארבע עונות שם".