רונן מנליס
רונן מנליסצילום: עדינה ולמן דוברות הכנסת

דובר צה"ל לשעבר תא"ל במיל' רונן מנליס מבקר בשיחה עם ערוץ 7 את ההחלטה לפטר את שר הביטחון יואב גלנט.

"אני כל הזמן שומע שאומרים שאין באמת בעיה בצבא, יואב גלנט כנראה מכיר את הבעיה יותר טוב מאיתנו, הוא נמצא בתוך השיח הזה. הוא בא ואומר 'תקשיבו יש פה מצב ביטחוני חריג' ואומר לראש הממשלה ולציבור- בוא נעצור כי המצב הזה כל כך חריג שאי אפשר להמשיך.

''ראש הממשלה מחליט לא לעצור ולפטר אותו, שזה אחד הדברים הכי מורכבים שיש. המסר הוא גם לשרי הממשלה וגם לאנשי מערכת הביטחון- אתם לא יכולים לחשוב חשיבה עצמאית, אתם לא יכולים להגיד את הערכתכם, אם אתם לא מתיישרים עם מה שאני אומר אני מפטר אתכם".

את פיטוריו של גלנט אומנם נימקו בקואליציה כתגובה לפגיעה בהחלטת המפלגה ולכניעה בפני הסרבנות, אך מנליס אינו מאמין להסברים הללו. "בסוף הוא בא ונותן התראה אסטרטגית. זה גורם לי בעיקר חשש לביטחון כי יש פה סוגיות ביטחוניות אדירות שעולות על הפרק וראש הממשלה מעיף אותם בהינף יד כאילו זה לא קיים. הפעם אחרונה שהקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היתה ב-12 בפברואר, מאז עד היום קרו הרבה אירועים משמעותיים שכולנו מכירים בלי היכרות עם המודיעין אלא רק מה שאנחנו כאזרחים מכירים מהתקשורת. כל אלו עילות ביטחוניות מספיקות לכנס את הקבינט, לדבר ולעסוק בסוגיות ביטחוניות".

פיטורי גלנט בתוך מצב ביטחוני זה מעיד לטעמו של מנליס על בעיה אצל ראש הממשלה נתניהו. "אני מבין שההפיכה המשטרית חשובה לראש הממשלה, אבל יש פה עוד לא מעט סוגיות אחרות. כשהוא לא רק לא מקשיב לשר הביטחון אלא גם מפטר אותו, זה מטיל לי ספק גדול לגבי שיקול הדעת שלו בתיעדוף המשימות הביטחוניות אל מול משימות אחרות".

את כלל האחריות מטיל מנליס על ראש הממשלה נתניהו. "קודם כל נתניהו אחראי, אי אפשר להיות ראש ממשלה ולא להיות אחראי. זה אירוע שממשלת ישראל נכנסת לתפקיד כשהיא מושבעת ובמשך פחות ממאה יום מצליחה לעשות רצף של תאונות בתחומים שונים כשנתניהו ראש הממשלה. אז מה אם הוא מוחזק בן ערובה של בן-גביר ואחרים, הוא עדיין ראש הממשלה".

הביקורת של מנליס על נתניהו רבה ואף גרמה לו לכתוב אתמול כי 'תם עידן נתניהו', הוא מסביר "תם עידן נתניהו לא אומר שהיום הוא חוזר להיות אזרח מהשורה, הוא עדיין ראש הממשלה פה, אם תמשיך קבלת ההחלטות כמו שהיא התקבלה בנקודה הזו והוא מפטר שר ביטחון ומצפצף על גורמי הביטחון ועל מאות אלפי אזרחים שיוצאים לרחוב, ומצפצף על ההבטחות שלו וכולו שבוי בידי אג'נדות קיצוניות של אנשים שנמצאים בסביבתו אז אני חושב שתם עידן נתניהו".