קובי פינקלר וסער גנור
קובי פינקלר וסער גנורצילום: ערוץ 7

סער גנור, ארכיאולוג ברשות העתיקות, העוסק שנים רבות בחקר ארץ ישראל ובפרט באיזור שפלת יהודה, מתארח אצל קובי פינקלר ומספר על הממצאים שהתגלו בתל לכיש לאחרונה.

הוא מספר כי "לכיש התחילה כעיר כנענית עד שרחבעם בונה אותה מחדש והופך אותה לעיר מבוצרת. ירושלים היא בירת ממלכת יהודה, יש בה את המקדש, והעיר השנייה בחשיבותה אחרי ירושלים בתקופת ימי סנחריב, תל לכיש. לכיש היא עיר המינהל של שפלת יהודה. לכיש היא אתר מבוצר עם חומות היקפיות, שער גדול ומרשים, והמקום כמעט היחיד בארכאולוגיה של ארץ ישראל שיש בו הלימה בין התנ"ך, המימצא הארכיאולוגי ומקורות חיצוניים שמגיעים מאשור – וכולם מספרים את אותו הסיפור".

"בתל לכיש חופרים כבר קרוב למאה שנה. אני הייתי חלק רק אחת ממשלחות רבות שחפרו באזור. אחת התגליות שהתגלו לאחרונה, היא השער הגדול ביותר המוכר בישראל מתקופת בית ראשון. כשנחשפה המערה באזור תל לכיש, נראה היה שיש במערה הגדולה שרידים מרגע הקמת העיר ע"י רחבעם. ואכן כלי החרס שהתגלו התאימו לתקופה זו של סוף המאה העשירית, והמערה נקראה בשם 'מערת המייסדים'. בנוסף גילינו מזבח שקרנותיו נופצו ולצידו נבנה בית כיסא - עדות מיהמנה למלחמתו של המלך חזקיהו בפולחן מחוץ לירושלים, כפי שתוארה בספר מלכים ב'", הוא מוסיף.

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.