שיפוץ
שיפוץצילום: אברהם בדוש

זה לא סוד שמחירי הדירות בירושלים זינקו בשנים האחרונות ואנשים שמעוניינים להתגורר בעיר משקיעים הון רב מכיסם לשם כך. אם אתם ברי מזל ויש לכם דירה בירושלים שרציתם למכור, זה בדיוק הזמן לקבל תשואה גבוהה יותר מאי פעם.

יש גם דרכים להעלות את ערך הדירה לפני המכירה ובכך להוביל להעלאת המחיר בצורה דרמטית. אז אם גם אתם החלטתם לנצל את עליית המחירים המטורפת ולהרוויח על הדירה שלכם הרבה יותר מכפי שחלמתם, מה דעתכם על שיפוץ קטן של הבית שיעלה את ערך הבית בצורה משמעותית?

איך יודעים כמה להשקיע בדירה לפני מכירה?

אז זה לא שאתם צריכים עכשיו להיכנס למסע שיפוצים מורכב ומקיף שגם יהיה יקר מאוד. כל מה שעליכם לעשות זה לשנות מעט את פניה של הדירה, לחדש אותה, להעניק לה מראה מושקע ומטופח וזה יועיל מאוד למכירה במחיר שאתם רוצים לקבל עליה.

כך שאם זו דירה ישנה ראוי לחשוב על תיקונים של תקלות שונות בבית, צביעת הקירות, אולי גם החלפת הריצוף, חידוש החלונות ואולי אפילו החלפת דלתות.

אם הדירה בנויה בעיצוב עתיק של חללים סגורים עם קירות שסוגרים מכל כיוון, כדאי לחשוב על הרחבת הפתחים ואולי אפילו הסרת קירות ליצירת סלון פתוח ורחב, לחבר את המטבח לסלון וכדומה. שינויים אלו לא חייבים להיות יקרים כל כך אך הם יהיו משמעותיים במבחן התוצאה ושווה לחשוב על כך.

ממה להיזהר כשמשפצים לפני מכירה?

שיפוץ דירה לפני מכירה חייבת להיעשות בצורה מאוד מחושבת. אחרי הכול אתם לא משפצים את הדירה עבורכם. כך שאין כאן מקום להגשמת חלומות כמוסים אישיים שלכם. על כן, אל תלכו על שינויים שיהיו מוזרים או בולטים באופן יוצא דופן. בכלל, אל תשקיעו יותר מידי כסף בשיפוץ כדי שזה עדיין ישתלם לכם ותקבלו את ההשקעה שלכם פלוס רווחים בעת מכירת הדירה.

כדאי להתייעץ עם איש מקצוע מתחום התיווך או השמאות כדי לקבל את האינדיקציה כמה אכן הדירה תהיה שווה אחרי השיפוץ ובהתאם לכך להשקיע.

האם יש דרך להבטיח את מכירת הדירה?

אנחנו אף פעם לא יכולים לנבא מה יהיה עתיד הדירה שלכם. כמה מהר היא תימכר וכמה תרוויחו עליה. מה שכן, ברור כי דירה שהיא גם משופצת וגם מעוצבת יפה תימכר בדרך כלל מהר יותר וגם במחיר גבוה יותר. כי אנשים נוטים להימשך לחדש וליפה גם אם הם מתכננים לשפץ את הבית מחדש לאחר הקנייה. זה טבע האדם ואם תשקיעו בדירה, אתם הראשונים שתרוויחו מזה בסופו של דבר.

מה כולל השיפוץ המומלץ לפני מכירת הדירה?

תיקוני תקלות

כפי שכבר פרטנו לעיל, השיפוץ לפני מכירת דירה אמורה לכלול בראש ובראשונה תיקונים של תקלות שונות אם ישנן בבית. הדבר הראשון שאנשים בודקים בדירות מיד שנייה הוא האם המערכות בבית הינן תקינות. על כן תקנו כל תקלה בתשתיות המים ובתשתיות החשמל, וודאו שכל המתגים פועלים, כל הברזים תקינים, המזגנים פועלים היטב וכן הלאה.

צביעת קירות, גם בחדר האמבטיה והשירותים

דבר נוסף שמשפיע יותר מכל על המראה של הבית אלו הם הקירות. קירות ישנים ומקולפים לא עושים לאף אחד חשק לקנות את הדירה. על כן כדאי מאוד להזמין איש מקצוע שיצבע את הקירות בבית כולל הקירות של חדרי האמבטיה והשירותים. לא מדובר בהשקעה גדולה והיא בהחלט עשויה להחזיר את עצמה ובגדול.

שיפור חלוקת החלל

אם מדובר בדירה ישנה בירושלים, החלוקה של החלל היא בסגנון מיושן. לרוב יהיה זה בית המחולק לחללים קטנים כאשר כל חדר סגור בפני עצמו. זה כולל מטבח, סלון וחדרי שינה כאשר לכל חדר קירות ודלתות. כדאי לחשוב על הסרת הקירות של הסלון והמטבח והרחבה שלהם לחלל מואר ומרווח אחד. לשם כך יהיה עליכם לפנות אל חברה מקצועית המציעה שירות של ניסור בטון בירושלים כדי שהעבודה תתבצע בצורה מדויקת וממוקדת בלי לגרום להרס מיותר של חלקים בלתי רצויים בבית.

ברגע שאתם משפרים את חלוקת החלל בבית, אתם מעלים באופן דרמטי את הערך של הדירה שתיראה הרבה יותר נעימה ומושכת.

החלפת רצפה

החלפת הריצוף בבית עשויה אף היא להשפיע מאוד על המראה והערך של הדירה. במיוחד אם הריצוף בבית הוא ישן או פגום. אמנם כאן מדובר בהשקעה גדולה יחסית אך במבחן התוצאה מדובר בהחלט בהשקעה משתלמת שתוכיח את עצמה היטב. הבית יקבל פנים חדשות ומהודרות והודות לכך תוכלו גם לדרוש תמורה גבוהה פי כמה וכמה.

גופי תאורה

לתאורה יש משמעות רבה למראה של הבית. שווה לחשוב על שדרוג התאורה והחלפה של גופי התאורה הבולטים ובכך לשוות לבית מראה נעים ועדכני. לא תאמינו עד כמה הדבר משמעותי ודומיננטי עד שתעשו את זה בפועל.

למעשה תוכלו להפליג בשיפוצים עוד ועוד ולהגיע גם לחידוש המטבח, החלפת הדלתות וכן הלאה אך כל זה חייב להיעשות בשיקול דעת תוך התחשבות בתקציב שלכם וחישוב ההשפעה על ערך הדירה.

לסיכום

שיפוץ הדירה לפני מכירה היא השקעה שעשויה להחזיר את עצמה בגדול. עם זאת חשוב להיצמד לתקציב, לכדאיות ההשקעה ולביצוע איכותי ומקצועי כדי לקצור בסופו של דבר את הרווחים המצופים.