טום ניידס
טום ניידסצילום: גדעון מרקוביץ'/TPS

שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס יעזוב את תפקידו בקיץ הקרוב אחרי כמעט שנתיים שבהן הוא מכהן בתפקיד.

ניידס שהיה בביקור עבודה בוושינגטון בשבוע שעבר הודיע על רצונו לפרוש לשר החוץ האמריקני טוני בלינקן וליועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ייק סאליבן.

אמש (שני), כמה שעות לפני התקיפה שביצע צה"ל ברצועת עזה, עידכן ניידס בכירים בלשכת ראש הממשלה בהחלטתו לסיים את תפקידו. הבוקר כינס ניידס את העובדים הבכירים בשגרירות ארה"ב ועידכן אותם על החלטתו.

לפי הדיווח של כתב "וואלה" ברק רביד, ניידס אמר לבלינקן ולסאליבן כי הוא רוצה לשוב לארה"ב מסיבות אישיות אחרי שמאז דצמבר 2021 הוא חי בישראל רחוק מאשתו וילדיו שנותרו בארה"ב.

ניידס מונה לשגריר ארה"ב בירושלים ביוני 2021 אחרי ששימש בתפקיד בכיר בהנהלת בנק "מורגן סטנלי". במהלך כהונתו הראשונה של הנשיא אובמה כיהן ניידס כסגן שר החוץ האמריקני לענייני מנהל תחת שרת החוץ דאז הילרי קלינטון.

ניידס פורש מהתפקיד בתקופה מתוחה ביחסים בין ירושלים לוושינגטון. הרפורמה המשפטית שמקדמת ממשלת ישראל מעיבה על הקשרים עם הבית הלבן. יותר מארבעה חודשים אחרי כניסתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן עדיין לא הזמין אותו לפגישה רשמית.

שר החוץ האמריקני בלינקן אמר לאתר וואלה: "טום מילא את תפקידו עם האנרגיה והכישרון האופייניים לו, חיזק את הקשר בין ארה"ב לישראל וקידם את האינטרסים הביטחוניים, המדיניים והכלכליים של ארה"ב. הוא ייחסר לנו, אבל אני יודע שהוא מחכה לבלות יותר זמן עם משפחתו והוא הרוויח זאת ביושר".