בצלאל סמוטריץ' וחיים ביבס
בצלאל סמוטריץ' וחיים ביבסצילום: יונתן זינדל ואוליביה פיטוסי, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' טען כי ביום חמישי האחרון הוא הגיע להבנות עם יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס בנוגע לחוק הארנונה ותקף אותו היום (ראשון) ברקע חזרתו מההסכמים ואיומים בשביתה במסגרת המאבק נגד הממשלה.

"חבל חיים שאין לך אומץ לגלות מנהיגות ולהודות שביום חמישי בלילה הגענו איתך להסכמות על החוק ועל הנוסחאות שלו. אתה יודע את האמת שזה חוק חשוב וטוב שיאזן בין ארנונה עסקית לארנונה למגורים, יהפוך בניה למגורים למאוזנת כלכלית, יתמרץ בניה למגורים וממילא יגדיל את ההיצע ויוריד את מחירי הדיור", כתב סמוטריץ'.

הוא הוסיף, "אתה יודע את האמת שהחוק הזה עושה צדק בין הרשויות במרכז שנמצאות במיקום אטרקטיבי ונהנות מתשתיות וממילא מהוות את המרכז העסקי של ישראל, לבין הרשויות הרחוקות בפריפריה. אתה גם יודע את האמת שהקמפיין שלכם כאילו האוצר "מלאים" את כספי הארנונה הוא שקר מוחלט, שהקרן נמצאת בשלטון המקומי ‏ושנקבע בחוק שאף שקל לא ישאר באוצר ואם יהיו יתרות הן יחזרו כל שנה לרשויות המשלמות".

"אתה גם יודע שהקמפיין השקרי שלכם כאילו זה קשור ליו"ש או לחרדים הוא ציני ושקרי ואתם רוקדים על פילוג ושיסוע בין חלקי האוכלוסיה. אתה יודע שזה חוק שאנשי המקצוע באוצר דוחפים שנים (והם לא חשודים כידוע ברצון להעביר עוד כסף לחרדים או ליו"ש) ושכל השנים הלובי של הרשויות החזקות ניצח ורמס את הרשויות החלשות בפריפריה".

לסיום כתב השר סמוטריץ': "אתה יודע הכל, ולכן הגעת איתנו להסכם ביום חמישי, אבל אתה נכנע לחברים שלך ברשויות החזקות ולכן אין לך אומץ להתייצב מאחורי ההסכמות שחתמת עליהן. אני לא מתכוון להיכנע".

דבריו של שר האוצר באו בתגובה להודעתו של ביבס בחשבון הטוויטר שלו על שביתה כללית בשלטון המקומי: "נילחם על זכויות התושבים שלנו", כתב ביבס והצהיר כי השלטון המקומי ישבות החל ממחר וזאת "בעקבות כוונת האוצר להקים את קרן הארנונה שתפגע קשות באזרחי ישראל".

ביבס טען כי "יש כאן ניסיון לפגוע בחינוך, ברווחה, בתרבות וביכולת שלנו לספק שירותים מוניציפליים לתושבים שלנו ולהביא לקריסה של הרשויות המקומיות. לא מתפקידנו לדאוג למקורות תקציביים לפתרון משברים לאומיים".

"החוק הזה נולד בחטא ולא יתרום בשום צורה לפתרון משבר הדיור", טען. "לצערי, לאחר שכל ההתנגדויות נתקלו בחומה אטומה, לא נותר לנו אלא להשבית את השירותים המוניציפליים ולהילחם על זכויות התושבים שלנו", הוסיף.