ריבלין ואלי בן שם
ריבלין ואלי בן שםצילום: מארק ניימן, לע"מ

בעקבות אירועי יום הזיכרון, יושב ראש 'יד לבנים' אלי בן שם פנה ליו"ר הכנסת ח"כ אמיר אוחנה כדי שיפעל להקמת ועדת בדיקה והפקת לקחים.

"יום הזיכרון האחרון היה מהקשים והעצובים שידענו, אך לצערי לא בשל הכאב על הנופלים אלא בשל ביזוי זכרם וחילול קודש הקודשים בחלק מבתי העלמין הצבאיים", כתב בן שם לאוחנה.

"בשבועות שלפני יום הזיכרון כאשר החלה להתבהר התמונה, התרענו, דיברנו, העברנו מסרים וניסינו לשקף את המצב המורכב לגורמים הרלוונטיים במשרדי הממשלה והכנסת".

"את תוצאות אירועי היום כולנו מכירים. חובתנו כעת היא לוודא כי אלו לא יקרו בשנית. אבקש לציין מספר נקודות לבחינתך ובחינת הכנסת כמחשבה צופה פני עתיד", מציע בן שם.

"1. שיבוץ השרים וחברי הכנסת: על אף פניות מצדנו, מזכיר הממשלה יוסי פוקס סירב להיפגש עמנו ולדון בשיבוצים, פעולה שיכולה הייתה למנוע עימותים וביזוי כבודם של נציגי הממשלה והכנסת וביזוי כבודם של הנופלים".

"2. הצעות פשרה שהועלו על ידנו נדחו – אך יושמו באופן ספונטני בשטח: במשך שנים, ללא יוצא מן הכלל, משפחת השכול כיבדה את כלל נבחרי הציבור שהגיעו לבתי העלמין, מכל הצדדים והמפלגות. המצב השנה היה חסר תקדים כאשר הגיעו אלינו אלפי פניות ממשפחות שכולות שביקשו שהשנה פוליטיקאים לא ינאמו בבתי העלמין, זאת לצד בקשות רבות נוספות ממשפחות שכולות שביקשו שלא יגיעו פוליטיקאים שלא שירתו בצה"ל ביום זה".

"מנגד", הוא מציין "קיבלנו גם פניות ממשפחות אשר סברו שנכון שיגיעו פוליטיקאים לטקסים בבית העלמין ומכאן נוצר מצב מורכב אשר חייב הפעלת שיקול דעת וחשיבה נקודתית אחרת. היו אלפי משפחות אשר בחרו שלא להגיע לבתי העלמין ביום הזיכרון והגיעו בימים שקדמו לו ואף כאלו שבחרו שלא להגיע כלל".

"נוצר קרע גדול בתוך משפחת השכול, הדבר מדיר שינה מעיני וגורם לי לתחושות קשות וחשש לפגיעה בחזית המאוחדת שאפיינה את משפחת השכול בטרם אירועים אלו".

עוד כתב בן שם לאוחנה: "כאמור, הצענו שנבחרי ציבור יניחו זרי פרחים ולא ידברו, שיגיעו בצמדים (אופוזיציה וקואליציה), המועצה הציבורית להנצחת החייל אף הציעה לשר הביטחון שלא לשבץ שרים שלא שירתו בצבא, אך גם הצעה זו נדחתה. ראשי עיר וגורמים רבים ניסו לדבר, לבקש, למתן, לשבץ באופן מושכל, אך כולם נדחו".

"אלא שבסופו של יום, בשטח, לא מעט חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה גילו בגרות והפעילו שיקול דעת באופן כזה שלא יצר התנגשות עם המשפחות השכולות. כך למשל השר אקוניס ויתר על זכות הדיבור, נוספים ורבים אחרים הגיעו בצמדים - קואליציה ואופוזיציה גם יחד, חלקם ויתר על זכות הדיבור ואחרים ויתרו על הגעתם לבתי העלמין".

לסיום הוא מתעכב על הגעת בן גביר לבית עלמין בבאר שבע, מה שעורר מהומות במקום: "3. חילול כבוד הנופלים בבאר שבע. ראוי להתעכב ולברר כיצד קרה שבבית העלמין בבאר שבע נראו מחזות איומים: אלימות פיזית ומילולית בין משפחות שכולות, הגעת ייטרמפיסטים" שהובאו לעודד ולמחוא כפיים (דבר שלא קרה מעולם בטקס זיכרון), יצירת דוחק ומחנק לצרכי אבטחה עבור הגעת השר בן גביר, ובעיקר חילול זכר הנופלים".

"בנוסף, תמוה מאוד כיצד השר לביטחון לאומי קבע תקדים כאשר ויתר על השתתפותו בטקס הזיכרון הממלכתי לזכרם של למעלה מ-1,500 חללי משטרת ישראל, רק בשל רצונו לעורר פרובוקציה".

"לאור זאת אבקש את הכנסת לבחון את הפרוטוקול הממלכתי יחד עם נציגי אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון וארגון יד לבנים".

"אמליץ כי כלל הגורמים יתכנסו וידונו באופן עמוק בפרוטוקול יום הזיכרון ובאפשרות לערוך בו שינויים מכאן והלאה כדי להימנע ממחלוקות ועימותים. רצוי שדיונים כאלה יתנהלו בשום שכל וברוגע ולא בדקה ה-90 ובעיצומם של האירועים", כתב לסיום.