המחאה נגד אנג'ל
המחאה נגד אנג'לצילום: Flash90

יו"ר דיריקטריון אנג'ל, השר לשעבר עומר בר לב, מקפיד להגדיר את המכתב שנמסר לבני משפחתו של הרב אדלשטיין זצ"ל כמכתב שאינו מכתב התנצלות. היועץ האסטרטגי גל בייסברג, מומחה למשברים, מתייחס להתמודדותה של החברה עם הפרשה.

בייסברג מציין כי הראיון שבו מתבטא כעת בר לב בידיעות אחרונות טורף את הקלפים ולמעשה מחייב סקירה מחודשת של כל הפרשה לאחר שנדמה היה שהיא נחתמה במסירת מכתב ההתנצלות.

"מדובר ביו"ר חברה גדולה, מותג א', שהלך והפגין מול בית אחד מגדולי הדור, מהמנהיגים הגדולים ביותר שנפטר לצערינו, ואנחנו מבינים מה הוא עשה שם. מעניין הסיקור התקשורתי סביב האירוע, כי מי שהיה מגיע ממדינה זרה יכול היה לחשוב שלא קרה כלום. אחר כך הגיע מכתב ההתנצלות שבר לב אומר שהוא לא התנצלות אבל הוא השתטחות על הרצפה. הסיבה לכך היא רק שיקולים כלכליים גרידא", קובע בייסברג.

"הביקורת שנמתחה הייתה איך קורה שאדם חשוב ורציני כמו עומר בר לב לא מבחין בין עולם עסקי לעולם פוליטי והנה כעת הוא אומר את הדברים. אחרי הפרגון הגדול לירון אנג'ל, שהוא אחד מאנשי העסקים המבריקים בארץ, על הנאמנות לבר לב, אני כמעט בטוח שהוא יפטר את עומר בר לב לאלתר, ואני קורא לו לעשות את זה. לא יכול להיות שאין הבחנה בין העולמות העסקיים לעולמות הפוליטיים".

"בכל יום אנחנו מדריכים את אנשי העסקים הלקוחות שלנו להימנע מהשיח הפוליטי. אם כך היה תמיד, בוודאי שכך זה בשנה שנתיים האחרונות. אי אפשר לערבב מותג עסקי עם שיח פוליטי שמטבעו הוא קהילתי, שיח של או שאתה איתי או שאתה נגדי. איזו סיבה יש למנכ"ל חברה או מותג להיכנס לנושא הפוליטי הזה, ועומר בר לב זיהם את השיח, הוא זיהם את המותג שבראשו הוא עומד, ואני בטוח שבמבחנים הבאים של המותג הזה יהיה ברור שעומר בר לב זיהם את המותג 'אנג'ל'".

בדבריו ממציין בייסברג את האופן בו ספג ירון אנג'ל את כל הרוח הרעה והדם הרע שליווה את התנהלותו של בר לב. "מדובר במותג הזה של משפחה שלמה שירון עובד כדי לטפח אותו וחווה עליות ומורדות. החזקת מותג היא אירוע משמעותי. בפעם הראשונה העמידה האיתנה שלו הייתה ראויה לציון. ירון כאיש חכם זיהה הזדמנות לסיים את הפרשה, כתבו מכתב שאם הוא היה נמסר מיידית זו הייתה התנצלות, אבל כאן זה היה עשר צעדים מעבר להתנצלות. אבל ברגע שעומר בר לב מצריך את ירון אנג'ל לאשרר את ההתנצלות שוב ושוב לעסוק בפרשה הזו, אהיה מופתע אם הוא לא יפטר אותו. אם ירון אנג'ל באמת התכוון להתנצל הוא עשה את זה פעמיים וכדי למסמר את האירוע מול הציבור החרדי הוא יצטרך לנקוט צעד ולומר אמירה".

להערכתו של בייסברג הרצון שלא לשייך את החברה לסוגיה פוליטית שכזו היה מביא את ירון אנג'ל לכתיבתו של מכתב מעין זה גם אם הרב אדלשטיין היה בחיים. "שמעתי את רמי לוי מספר על ירידה של עשרה אחוז בצריכת המותג אנג'ל, באזורים החרדים המותג הזה נמחק כליל. ההתנצלות לא הגיע סתם. הדו"חות יתפרסמו ואז נוכל להבחין באמת. בעקבות פוזיציות של סיקור אנחנו לא באמת יודעים מה קורה כי מדווחים כאן על אותו אירוע בדרכים שונות. אני מניח שאם התמיכה החילונית במותג הייתה שקולה לחרם החרדי אולי לא היו מפרסמים התנצלות, אבל זה רחב יותר. המותג אנג'ל הולך יד ביד עם מדינת ישראל שבנויה מכל המגזרים וכחברה עסקית לא ניתן להתעלם ולצאת נגד אף סקטור. כך לא מתנהל מותג על שרוצה להציג תפיסה לאומית".

בייסברג מציין כי הוא עצמו לא מבין מדוע חלף פרק זמן ארוך כל כך עד שההתנצלות נאמרה ונכתבה. "לא מבין למה לא עשו את זה מיד. לא פעם ולא פעמיים לקוחותיי נקלעו לסערה כזו. מה הבעיה להתנצל ולהגיד מחילה זו לא דרכי? למה צריך לעבור את כל התקשורת הרעה והחרמות והורדת השלטים?".

את ההערכה לפיה בר לב מתקשה להפנים את המעבר מהפוליטיקה לעסקים ואולי מתקשה לקבל מצב שבו מרגע מסוים הוא אינו יכול עוד להתבטא, מבטל בייסברג ואומר: "עומר בר לב הוא איש רב זכויות, אדם מבוגר וצריך ליזהר בכבודו, אבל ראינו את ההתנהגויות והאמירות שלו בקדנציה האחרונה. יצטרכו באנג'ל בדק בית. אני לא יודע עד כמה הוא עושה חישובים באמירות שלו. הוא הלך להתראיין בידיעות אחרונות. מה הוא רוצה לעשות בזה? לדבר אל הבייס? איזה בייס? בייס עסקי? מה הוא מנסה לומר? לכן אני חושב שאנג'ל יצטרכו לחשב מסלול. הוא הלך לראיון כפוליטיקאי מהמניין. הוא ממשיך את הקו הפוליטי בתוך מותג עסקי. הוא בבלבול מוחלט ומייצר נזק אדיר לחברה".