ח"כ משה קינלי טור פז
ח"כ משה קינלי טור פזצילום: ערוץ 7

ח"כ משה (קינלי) טור פז (יש עתיד) מספר לערוץ 7 על הרפורמה שהוא מבקש לקדם בחינוך החרדי, מה הסיכויים שהקואליציה תתמוך בכך והאם לדעתו מפלגות האופוזיציה נלחמו ברצינות והשפיעו על מבנה התקציב הנוכחי.

ח"כ טור פז תיאר את ההצעה שלו בנוגע לחינוך הממלכתי החרדי (ממ"ח): "זה מתחיל לפני עשר שנים, כשלפיד היה שר האוצר והרב שי פירון שר החינוך הם הבינו שצריך חינוך ממלכתי חרדי לחרדים. כמובן שזה לא מתאים לכל החרדים, אבל זה מייצר אופציה אחרת ומייצר תחרות בריאה. כאשר הייתי ראש מנהל החינוך בירושלים היתה לי הזכות להקים את הממ"חים שם. הקמנו בתי ספר בלי אף פגיעה ביראת שמיים ולימוד התורה. צריך להבין שזה לא להכניס ליבה וזהו, זה הרבה יותר ממתמטיקה ואנגלית".

"כמי שעשה את מתווה בעלז אני יכול להגיד לך שזה דבר נהדר. לפי מה שאנחנו מבינים, בתי הספר האלה יכולים להתאים לכ-40% מהציבור, אך בפועל לומדים בו רק 3-4%. הפוליטיקאים החרדים התמקדו באירוע הזה ומנסים לחסום את הדרך", אומר ח"כ טור פז על היתכנות הגדלת פרויקט הממ"חים.

במענה לשאלה האם הממ"חים מתאימים לכל זרמי הציבור החרדי, אמר טור פז: "בציבור החרדי יש הרבה תתי זרמים. אני הקמתי את בית הספר 'בית רבן' שהוא כמו תלמוד תורה ליטאי, אבל יש כאלה ספרדים, חסידיים, בעצם לכל זרמי הציבור החרדי. מה גם שהממ"ח מאפשר בתוכו פגישות עם יותר זרמים בחברה החרדית ויוצר פתיחות".

"הביקוש המיידי לממ"ח הוא פי שלוש. להבדיל מירושלים ששם העירייה משתפת פעולה והיום כבר יש 20 ממ"חים, בעיר כמו בני ברק אין אפילו אחד. תלך לביתר עילית, מודיעין עילית, כולם מסרבים. מי כן מאפשר? עיריות שראש העיר לא חרדי, למשל עליזה בלוך בבית שמש", מתאר טור פז את החסמים העיקריים לשיטתו בקידום הממ"ח.

"בניתי תוכנית אסטרטגית ׳משלושה לשלושים׳, כך שנגדיל את כמות הממ"חים. החוק שלי מבקש להשוות את הממלכתי החרדי לאלו הממלכתיים הדתיים והחילונים. אם הדבר הזה הצליח אני בטוח שכמות התלמידים החרדים שילמדו שם תגדל בקצב מסחרר".

ח"כ טור פז סיפר על מאמציו לקידום הפרויקט בתוך הכנסת ובממשלה ואמר: "שוחחתי באופן אישי עם שר החינוך על כך וקראתי לו לקדם את המהלך. לצערי הרב מהקואליציה הנוכחית אין לי כל כך ציפיות. בתקציב הזה לראשונה נתנו את מלוא התקצוב למוסדות החרדים הלא פורמלים ושאינם בפיקוח, לכן אינני אופטימי כל כך".

במענה לשאלת ערוץ 7 האם האופוזיציה נלחמה בהעברת התקציב הנוכחי וקצרה הישגים, אמר ח"כ טור פז: "לחמנו כדי להראות שהתקציב תקציב רע, אך איפה שעשו דברים טובים אמרנו אותם ותמכנו בהם. אני חושב שהעבודה של ׳יש עתיד׳ ומפלגות האופוזיציה הייתה מאוד מאוד רצינית ומשמעותית וחשובה בשלושת החודשים האחרונים, מאז שהתקציב הובא לממשלה ועד לאישורו השבוע".