מצטיינות
מצטיינותצילום: דודי זדה

27 מתנדבים ומתנדבות מעמותת בת עמי, קיבלו תעודות הצטיינות על תרומה יוצאת דופן במהלך השירות הלאומי שלהם.

הטקס, שנדחה בעקבות מבצע מגן וחץ וכאות הזדהות עם תושבי עוטף עזה, התקיים לבסוף במרכז סימפוניה בראש העין, כחלק משבוע המצוינות הישראלית - פרויקט מטעם ארגון "הרוח הישראלית", שבמסגרתו מוצבת המצוינות בקדמת הבמה.

מדי שנה בוחרת רשות השירות הלאומי-אזרחי את מצטייני הנשיא על בסיס המלצות מצד הגופים המוכרים והגופים המפעילים. לוועדה המרכזת הגיעו כמאה המלצות, מתוכן נבחרו 32 מצטיינים מכלל התוכניות בבת עמי. 5 מהם יקבלו את האות בבית הנשיא, ועבור 27 האחרים נערך, כאמור, טקס חגיגי של העמותה.

בין מקבלי התעודות ניתן למנות את רבקה צבע ממודיעין, שהתנדבה בכפר השיקומי עדי נגב-נחלת ערן, ולקחה חלק במשלחת סיוע לפליטים יהודיים מאוקראינה; שושנה הורוביץ שעלתה לארץ מניו יורק כדי להתנדב במד"א, ועוד אחרים שבלטו בתרומה יוצאת דופן במסגרת תפקידם.

ראובן פינסקי, מנכ"ל הרשות לשירות לאומי ואזרחי, שנבצר ממנו להשתתף בטקס, בירך את המצטיינים והמצטיינות בסרטון חגיגי והתייחס בדבריו לאירועים האקטואליים שפוקדים את החברה הישראלית: "בזמנים מורכבים של החברה הישראלית ושגרת ביטחון מעורפלת, אתם - מתנדבות ומתנדבי השירות הלאומי-אזרחי ממשיכים בשגרתכם הברוכה, בהפצת האור ועשיית טוב עבור הזולת, עבור המדינה, עבור החלש והנזקק", אמר פינסקי, "לקחתם על עצמכם את המשימה של חיזוק החוסן הלאומי-חברתי במלוא האחריות והמחויבות, ועל כך אני מודה לכם בשם מדינת ישראל. זו הרוח של השירות הלאומי. בואו נהפוך אותה לדרך חיים ונחזק את המדינה והחברה".

ערן ולק, מנכ"ל בת עמי
ערן ולק, מנכ"ל בת עמיצילום: דודי זדה

"הרצל בספרו אלטנוילנד דיבר על מדינה אוטופית. בהמשך בן גוריון הגדיר זאת כחברת מופת. מדינה היא מונח שמקבל תוכן על ידי אנשיה, ולהיותה מופת נדרשת היא לאנשי עשייה מצוינים. אתם, מצטייני בת עמי, מהווים השראה ומקרינים לסביבתכם ובכך הופכים אותה לכזו באמצעות הכוחות הפנימיים שלכם, תוך כדי עשייה חברתית שגורמת למדינה להיות טובה יותר. אתם שייכים לקבוצת האנשים המובחרת הזו שיש בכוחה להפוך את מדינת ישראל למדינת מופת".

את הטקס הנחתה רחלי מלק-בודה, כתבת מקור ראשון ובוגרת של בת עמי בעצמה.

"גם אני שייכת למשפחת בת עמי", שיתפה את הקהל, "ואם תשאלו אותי מה זה להיות בת שירות בעמותה הזו, אומר שעבורי זה קודם כל תיק אדום גדול. התיק שהלך איתי לכל מקום, שגמע איתי מרחקים ופתח בפניי עולמות חדשים.

בקיבוץ מירב שבו שירתי, אי שם על הר הגלבוע, למדתי שיש חיים מעבר לאיפה שגדלתי. בבית התינוקות למדתי על שיטות חינוך. בבית הילדים התמודדתי עם אתגרי הנוער. היום הילדים שליוויתי הם כבר בוגרים. חלקם נשואים או משרתים בצבא. מדי פעם הם מציעים לי חברויות בפייסבוק, ואני נדהמת לגלות לאן הם הגיעו. הזכות ללוות אותם בצעדים הראשונים של חייהם היא משהו שתמיד ילך איתי".

עמותת בת עמי פועלת כבר 29 שנה לקידום ערכי הערבות ההדדית והצדק החברתי. היא נחשבת לעמותה החלוצה שהביאה את בשורת השירות לפריפריה החברתית, ועד היום פועלים בה לשילוב אוכלוסיות מיוחדות בשירות מן המניין. העמותה דוגלת בשירות משמעותי לכל בעל פטור, בליווין של רכזות חמות ומערך סוציאלי הדוק.

כ-3,200 מתנדבים ומתנדבות משרתים במסגרתה בתוכניות שונות ומותאמות, הכוללות שירות לבנות דתיות עם פטור מהצבא, תוכנית לבני החברה הערבית והעדה הדרוזית, תוכניות "משלבים" ו"דרכי" המיועדות לבעלי צרכים מיוחדים, נוער בסיכון או צעירים עם רקעי נפשי המעוניינים בשירות משמעותי. כל אלו לוקחים חלק בהתפתחות החברה הישראלית במגוון תחומים כמו חינוך, בריאות, רווחה, משרדי ממשלה, ביטחון ותפוצות.

"הערב קיבלנו הצצה לדור המנהיגים של המחר", סיכמה מלק-בודה את הערב, "בחורים ובחורות עם לב גדול, שכבר בשנות עלומיהם הצליחו להתבלט ביכולות הנהגה, בהתמדה ובמסירות. הם עזים כנמרים. קמים בבוקר למשימתם בגבורת אריות. בשקט, בנועם, בלי לבקש דבר. ומי יודע אם לא נשמע על כמה מהם ביום מן הימים, ונגלה שהזרעים הראשונים של המנהיגות שלהם נבטו ממש כאן, במהלך תקופת שירותם".