ראול סרוגו
ראול סרוגוצילום: כפיר סיון

נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו, טוען כי בנק ישראל צריך להתנצל על עליית הריבית הדרמטית.

סרוגו אמר בוועידת עיר הנדל"ן ירושלים של מרכז הבנייה הישראלי: "בנק ישראל צריך לעשות חשבון נפש ולבש סליחה מהזוגות הצעירים. עליות הריבית הדרסטיות והפאניקה שיש כיום נעוצות מתחזיות והחלטות מוטעות שקיבל עוד ב-2202, הן הכשילו את הזוגות הצעירים בכך שהעלו את ריבית הפריים ודחף אותם לתסבוכת שהם נמצאים היום, הריביות היו יכולות לעלות בצורה מתונה יותר ולא בטירוף שאנו חוזים כיום".

נשיא התאחדות בוני הארץ הסביר את הקושי: "ריבית של 5 אחוז היא גלולת רעל לענף הבנייה, אל תבלבלו, לא האטה, הענף במיתון עמוק. המספרים של שנת 2022 אינם רלוונטיים, אנו חווים בשטח ירידה של 25 עד 40 אחוז בהתחלות הבנייה, אנחנו רואים את זה בשטח ועוד לפני שיצאו הנתונים הרשמיים, דרך כמות הבטון שאנו צורכים והיתרים שאנו מוציאים, הכל משתקף לנו באופן מיידי''.

לדבריו היצע הדירות חייב להגיע ל-80 אלף, "כל דבר מתחת לזה לא נעמוד בצרכים. בנק ישראל דוחף את המשק אל מדרון תלול של אינפלציה ומיתון שעלולים להסתיים בשיא היסטורי של משבר דיור". ֿ

על העתיד אמר: "אנחנו בדרך לקטסטרופה, הריבית לא תרד, היא תישאר ולתקופה ארוכה. יעד של 1-3 אחוז אינפלציה הפך לחזות הכל והוא אינו ריאלי. כל עוד לא נגדיר מחדש יעד אינפלציה ונוריד ריבית המיתון יסחוף את כולנו. יש פתרונות יצרתים, אנחנו זועקים לתמריצים אך האמת היא שאין עם מי לדבר בממשלה, המדינה נפקדת מהאירוע, הם עסוקים בדברים אחרים וזה באה לידי ביטוי ביוקר המחייה ובמשבר הולך ומעמיק בענף הנדל"ן. אני מודאג מאוד, ההייטק למטה, הנדל"ן למטה, מאיפה יגיעו מקורות התקציב של המדינה?".