הרב כהנא, הרב הלוי, הרב איגרא והרב נחשון
הרב כהנא, הרב הלוי, הרב איגרא והרב נחשוןצילום: בניה ברנשטיין, מירי אמיתי, ערוץ 7

ועדת הרבנים בראשות הרב יעקב אריאל תתכנס כמתוכנן היום (ראשון) לבחירת מועמד הציונות הדתית לתפקיד הרב הראשי האשכנזי.

הוועדה תתכנס ברמות שפירא ותדון גם בחקיקות השונות המוצעות לשינוי מגבלת הגיל להתמודדות לתפקיד הרב הראשי.

מניתוח המצב על פי גורם המעורה בפרטים עולה כי הרב מאיר כהנא, מועמד שנחשב עד לא מזמן ל"אנדרדוג" ביחס לשני המועמדים הבכירים, הרב מיכה הלוי והרב אליעזר איגרא, תופס דווקא תאוצה בימים האחרונים.

אם המגמה הזו אכן משמעותית הרי שהיא יכולה להוביל לאחד משני תרחישים. האחד, הרב כהנא יצליח להפתיע כנגד כל הסיכויים ולנצח היום בוועדה. במקרה זה, ישנו חשש גדול שהדיל המפורסם בין ש"ס למפלגת ציונות הדתית לא יצא לפועל, על רקע דברים שאמר בכיר בסיעות החרדיות לאתר כיכר השבת ולפיהם "אם הרב כהנא, המזוהה עם החוגים הליברליים יבחר בוועדה לא נהיה מחוייבים לדיל ונריץ מועמד חרדי אשכנזי".

במצב זה, שוב הציונות הדתית תמצא את עצמה, כפי הנראה, אפילו ללא רב ראשי ציוני אחד.

התרחיש השני הוא שהסחף לכיוונו של הרב כהנא יפגע בעיקר ברב אליעזר איגרא, הזוכה לאמון רב בוועדת הרבנים. את רוב הקולות לוקח הרב כהנא מהרב איגרא, כך שמי שיגרוף בעקבות כך את כל הקופה יהיה הרב מיכה הלוי שינצח אולי כבר בסיבוב הראשון.

ביום שישי התברר כי כהונת הרבנים הראשים לישראל תוארך במספר חודשים ויידחו הבחירות לרבנות הראשית שתוכננו לחודש אוגוסט.

ההחלטה המסתמנת של שר הדתות מיכאל מלכיאלי תתקבל בשל עתירת 'נציגות בתי הכנסת הציוניים' לבג''ץ אשר טענה לחשש ממשי לפגיעה בטוהר הבחירות בשל העובדה שהבחירות לרבנות נופלות בסמוך לבחירות לרשויות המקומיות.

משמעות ההחלטה של מלכיאלי היא שהרבנים המכהנים, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב הראשי דוד לאו, ימשיכו בתפקידם ויכהנו לפחות עשר שנים וחצי.

יצוין כי גם בתקופת כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל הקודמים, הרב שלמה משה עמאר והרב יונה מצגר הוארכה כהונתם במספר חודשים עקב הבחירות שהתקיימו אז לכנסת.

בכוונתה הממשלה להתחיל בחקיקה שתידחה את הבחירות לרבנות הראשית והן יתקיימו סביב חודש אדר בשנה הבאה.