עו"ד אביחי כהנא, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה, השתתף בכנס ירושלים בניו יורק של ערוץ 7 ובשבע והתייחס לייחודיות של המשרד הממשלתי אותו הוא מנהל.

"בכל העולם כולו אין עוד משרד עליה. יש משרדי הגירה, אבל 'עליה' יש רק לישראל. האתגר הגדול שלנו הוא דווקא בקליטה. קליטה טובה יותר בישראל תעודד בהכרח גם עליה", אמר כהנא.

הוא סיפר כיצד הוא מתחבר לנושא העלייה מהפן האישי. "גדלתי לצד גל גדול של עלייה לישראל של שנות ה-90. זה היה משהו מאוד משמעותי בחיינו כילדים צעירים בחיפה. בבית הספר היסודי הגיעו לכיתה שלנו ילדים עולים בכל שבוע, מכל רחבי העולם. אני זוכר שכשהייתי ילד, אבי לקח אותי לטקס 'פדיון הבן' שנערך במרכז הקליטה החדש שהוקם תוך לילה בפאתי חיפה עבור עולים חדשים מאתיופיה. זו תקופה שבכל חודש היו לנו אחים ואחיות חדשים שבאו לגור איתנו".

המראיין ישי פליישר סיפר שלמד יחד עם כהנא באותה ישיבת הסדר - ישיבת מעלה אדומים - וכבר שם עסק כהנא בעלייה וקליטה.

"לאחר 5 שנים של לימוד תורה בישיבה הרב סבתו הציע לי לשמש כמלווה שיעור א'", סיפר כהנא, "ובהמשך אותה שנה להיות אחראי על בני חו"ל. זוהי הייתה תקופה משמעותית, שיכולתי לראות בה כבר אז את אתגרי הקליטה- החל מלימוד השפה העברית דרך הגיוס לצה"ל, ועד לבניית משפחה בישראל".

לשאלה מה האתגר הגדול ביותר שעומד בפני המשרד, השיב כהנא: "בהתאם למדיניות שר העליה והקליטה אופיר סופר, אנחנו פועלים כדי להכניס רוח רעננה וחדשנית לאופן שבו אנחנו קולטים את העולים בישראל".

כהנא ציין כי בשנה האחרונה עלו למדינת ישראל כ-100,000 עולים חדשים וציין כי זהו מספר שיא של עולים לישראל בשלושת העשורים האחרונים. כהנא שיתף כי "השר סופר הציב כמשימה ראשונה את נושא לימוד העברית. ההבנה שלנו היא שעברית היא לא רק שפה, אלא גם תרבות, אולפן הוא לא רק כיתה אלא גם מרכז קליטה. התאם לכך המשרד מוביל רפורמה ללימודי העברית שמשלבת פיתוחים דיגיטליים מתקדמים ביחד עם יצירת קהילת עולים".