מיכאל ביטון
מיכאל ביטוןצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת מיכאל ביטון ממפלגת המחנה הממלכתי מתייחס בראיון לערוץ 7 לסיכויי המו"מ בבית הנשיא ולטעמו עדיין קיים סיכוי להגיע להסכמות.

"סוגיית הועדה לבחירת שופטים היא מרכזית והיא סלע המחלוקת. אם נקיים ועדה לבחירת שופטים עם איזוני קואליציה ואופוזיציה זה יסייע להגיע להסכמות בסוגיות האחרות. יש תקווה להסכמות וכל עוד יש תקווה נקיים את השיחות. אנחנו רוצים להסיר את המחלוקת הזו מסדר היום של המדינה. זה חילק ופילג את העם ויצר שנאה, פגע במעמדנו הכלכלי המדיני והביטחוני ואנחנו צריכים לחזור ולטפל בבעיות היסוד של יוקר המחיה, הביטחון האישי, הביטחון הלאומי. יש לנו מספיק נושאים לטפל בהם וחשוב להסיר את סלע המחלוקת הזה מסדר היום", אומר ביטון.

באשר לאפשרות לפיה יתפוצצו המגעים, הוא מעריך כי הקואליציה לא תקדם את אותה חקיקה עליה דובר בתחילה, ולכל היותר יתבצעו מחטפים קלים פה ושם, כהגדרתו. להבנתו הקואליציה הבינה את המחיר הציבורי והפוליטי שהיא משלמת על קידומה של הרפורמה במידה וזו מקודמת באופן חד צדדי. המחיר, הוא אומר, משולם גם במעמד הבינלאומי של ישראל ונבחריה ואת העובדה הזו מבין גם ראש הממשלה, לצד הסקרים המלמדים על ירידה בפופולאריות הפוליטית שלו.

הוא גם מתייחס להצעת החוק להארכת חוק המכר שהציע ואושרה היום בקריאה טרומית. "חוק המכר נולד על ידי חבר הכנסת דאז רן כהן לתיקון עוול היסטורי. החוק קבע שמשפחות השוכרות דירה בדיור ציבורי 30-40 שנה יממשו את הזכות שלהם על הדירה אחרי תשלומים של כל כך הרבה שנים ולראשונה הם יהיו בעלי נכס שיורישו אותו לילדים שיוכלו להתחיל את חייהם עם הון התחלתי כלשהו כדי שיקבלו משכנתא", אומר ביטון ומציין כי ארבעים אחוז מהרוכשים אכן יצאו ממעגל העוני ומתלות ברווחה.

"לצערי הייתה עצירה של חוק המכר. הוא עדיין לא נכנס לתוקף. הוא צריך לעבור לקריאה שניה ושלישית כדי להיות בתוקף וזה מה שיאפשר לחלשים יותר לקנות דירה בדיור הציבורי אחרי שנות השכרה ותשלומים ארוכות".

חבר הכנסת ביטון מספר כי בראשית הדרך הממשלה התנגדה ובהמשך הציגה הצעה משלה ולצורך הדיון מפלגתו הסכימה לנסח הצעה משותפת על מנת להשלים את החקירה בקריאה שניה ושלישית.

"מעבר לכך חייבים לדאוג שימשיכו להירכש דירות על ידי המדינה. חייבים לשנות את שיטת הסיוע בשכר דירה. נותנים לאדם אלף או אלפיים שקל ואין לו כוח מיקוח ואז מעלים לו את המחיר והוא צריך לשלם 4000-5000 שקלים. עם שני מיליארד שקל של סיוע בשכר דירה יכולים לבוא לקבלנים ולהציע בניה של אלפי דירות והרבה קבלנים ייכנסו לפרויקט כזה. כמו שבנינו את עיר הבה"דים ואת כביש 6 אנחנו חייבים להגדיל את מלאי הדירות בישראל".

ביטון מציין את המציאות הקיימת במדינות רבות באירופה בהם כארבעים אחוז של דיור ציבורי בעוד בישראל יש שני אחוזים בלבד. "מישהו באוצר רוצה להרוג פרויקט כזה שמאפשר עזרה לחלשים ביותר? מעמד הביניים קורס ואנשים לא יכולים לרכוש בית. עבורם רק הדיור הציבורי הוא הפתרון. הוא יוריד את העומד מהביקושים ויפתור חלק מהבעיות", אומר ביטון הסבור כי מענה אמיתי מחייב את השילוב בין הארכת חוק המכר לבין בניית דיור ציבורי בהיקפים גדולים.