השמנה. אילוסטרציה
השמנה. אילוסטרציהצילום: איסטוק

משרד הבריאות חל להנגיש לציבור נתונים מפורטים בכל הנוגע למשקל ילדים ותינוקות, בחלוקה לפי יישובים וסוג מערכת החינוך.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', הנתונים מתפרסמים ב'עולם הדאטה' הדשבורד של משרד הבריאות, שעד לאחרונה סיפק לנו את נתוני הקורונה בישראל וכעת הפך את ייעודו לכל דורש נתונים בנושא השמנת ילדים - אם למחקר ואם לתוכניות קידום בריאות.

על פי ניתוח העיתון, לפי הממוצע הארצי 8.5% מתלמידי כיתה א' בישראל סובלים מהשמנה, ישנם יישובים בפריפריה ובמגזר הערבי שבהם השיעור גבוה פי 1.5 עד 3.

עוד עולה כי רבע (24%) מבני השנתיים בישראל סובלים מעודף משקל (18.3%) ומהשמנה (5.7%). בכיתה א' השיעור יורד, ואחד מכל חמישה ילדים (19.6%) סובל מעודף משקל (11.1%) או מהשמנה (8.5%), אך המספרים חוזרים לזנק בכיתה ז', אז כמעט אחד מכל שלושה ילדים (31.4%) מוגדר כסובל מעודף משקל (17.4%) או מהשמנה (14%).

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי בחינוך הערבי היתה עלייה של 23% בהשמנה ובעודף משקל בקרב תלמידי כיתות ז', בזמן שבחינוך הממלכתי-דתי היתה עלייה של 4.5%.

בחינוך הממלכתי נרשמה דווקא ירידה של 2% בהיקף ההשמנה ועודף המשקל בהשוואה לשנת 2011, ובחינוך החרדי - ירידה של 3.5%.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב מתייחס לדשבורד החדש ואומר: "משרד הבריאות חרט על דגלו את נושא שקיפות הנתונים לציבור וקבלת החלטות מבוססות מידע. בעולם שבו מופץ ברשתות החברתיות מידע כוזב רב, שבחלקו עלול לפגוע בבריאות הציבור - עולם הדאטה החדש של משרד הבריאות מאפשר להציג נתונים אמינים ושקופים לציבור, על מנת לאפשר גישה למידע מבוסס בקלות ובמהירות".

"על מנת לטפל בהשמנת ילדים, המשרד פעל רבות כדי לשפר את סביבת המזון במסגרות השונות - כמו סימון מזון, צעדים הסברתיים שונים כמו קמפיינים להימנעות משתייה מתוקה, ועדכון המלצות התזונה הלאומיות החדשות וקשת המזון לתזונה בריאה". כך בר סימן טוב.

מנהל מערך הדאטה במשרד הבריאות, ברק שוקרון מסר: "לאחרונה השקנו את עולם הדאטה, ואנחנו ממשיכים להנגיש עולמות תוכן חדשים שבהם מדדי גדילה אצל ילדים ואצל פעוטות ונתוני הנקה. ניתן לראות פילוחים שונים, הכוללים מגמות, נושאי עודף משקל והשמנה בפילוח גיאוגרפי, תת־משקל ותת־גובה, פילוח לפי בנות ובנים, שיעורי שינוי במדדים ועוד. לנתונים אלו יש חשיבות במניעה ובקידום בריאות מבוססי נתונים, באמצעות הנגשת מידע נוסף וחשוב".