שמחה רוטמן
שמחה רוטמןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר ועדת החוקה חבר הכנסת שמחה רוטמן התראיין היום (שלישי) לכאן רשת ב' לקראת הבחירות מחר לנציגי הקואליציה והאופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים.

חבר הכנסת רוטמן האשים את יושב ראש המחנה הממלכתי בני גנץ בצביעות, ואמר כי גנץ בעצמו הכניס להסכם הקואליציוני, שנחתם עמו בזמנו, סעיף ולפיו ייבחרו שני נציגי קואליציה לוועדה. "אבל עכשיו כשאנו בקואליציה זו בושה וחרפה ועילה לפיצוץ השיחות", אמר רוטמן. לדבריו האופוזיציה אינה מעוניינת באמת להגיע להסכמות ובמקום רוצה לפוצץ את המשא ומתן.

בתחילת דבריו, אמר רוטמן כי יש צורך בנציגות של האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים, אך מצד שני "האופוזיציה בהרכבה הנוכחי לא מוכנה לשתף פעולה ואני לא רואה טעם בהכנסת נציג, במיוחד לא של יש עתיד, שהאדם בראשותה מעודד לתקוף אנשים מהקואליציה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אמש באריכות עם שר המשפטים יריב לוין, ברקע ההתנגדות בקרב אנשי הקואליציה להסכמות. בכאן חדשות דווח כי בניגוד לדרישת האופוזיציה, בקואליציה מוכנים להציע הקפאה של עד שנתיים בשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, והמשך חקיקה לאחר מכן.

במקביל, נפגש אתמול יושב ראש המחנה הממלכתי בני גנץ עם יושב ראש ש"ס אריה דרעי ושוחח איתו בניסיון להשיג הבנות בין הקואליציה לאופוזיציה בנוגע לרפורמה המשפטית. מוקדם יותר הכריז גנץ כי: "המחנה הממלכתי לא תהסס להגיע להסכמות אם הם יעמדו בעקרונות שהצבנו. שום שיקול פוליטי לא יעמוד ביננו לבין מה שנכון למדינה".

בקואליציה מקווים ש"צמצום עילת הסבירות", עליה יש הסכמות במשא ומתן, תאפשר לדרעי לחזור לממשלה. מנגד, גורמים משפטיים מטילים ספק רב כי המהלך אכן יתאפשר. במחנה הממלכתי דורשים להוסיף להסכמות המתגבשות סביב עילת הסבירות וחוק היועמ"שים גם הסכמה עקרונית על חוק יסוד חקיקה שיקשה על העברת חוקי יסוד.

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן העריך אתמול בפתח ישיבת הסיעה כי "ההסכם המסתמן בבית הנשיא יפורסם לאחר הבחירות לנציגי הכנסת לוועדה למינוי שופטים ביום רביעי הקרוב. שני הצדדים יודיעו לאחר הבחירות האלו שהם הגיעו להסכמה".

ליברמן ביקר את ההסכם המסתמן והזהיר כי הוא "רע למדינת ישראל", וכי "משמעות ההסכם היא חזרת אריה דרעי לממשלה בחסות גנץ ולפיד". גנץ התנער מדבריו של ליברמן על הסכם וטען: "לא יודע על מה ליברמן אמר את הדברים שהוא אמר. אני לא מכיר סיכום כזה".