בניה בשכונת יהושפט הירוקה בעיר ערד
בניה בשכונת יהושפט הירוקה בעיר ערדצילום: יח"צ

עליית הריבית המסיבית של בנק ישראל בשנה האחרונה פגעה בציבור נוטלי המשכנתאות. משפחות רבות נאלצות להתמודד עם תוספת של כ-1500 שקלים לסכום החודשי של המשכנתא, אך יזמי נדל"ן בפריפריה כי בשבועות האחרונים ישנה שבה משפחות שבעבר התעניינו ברכישת דירה במרכז הארץ פונות כעת לאפיקים אחרים ומבקשות לרכוש דירות בעיקר בפריפריה כולל בנגב.

"בשבועות האחרונים אנחנו מקבלים הרבה יותר שיחות והתעניינות מצד זוגות שרוצים לרכוש דירה בנגב, זה לא חדש לנו שזוגות רוצים לעזוב את המרכז ולעבור לנגב בשל סיבות כאלו ואחרות כמו חינוך, תשתיות חדשות, מרחב גדול יותר ומחיר הדירות שהוא זול משמעותית למרכז, אבל אחת הסיבות שחוזרות אצל לא מעט זוגות היא עליית הריבית ושחיקת ההון העצמי, כך שמצד אחד הם לא יכולים לרכוש דירה במרכז ומצד שני הם רוצים להיות בעלי בתים, ולכן האופציות שלהם זה בנגב או בגליל", אמר שלמה לחיאני בעלי U יזמות והשקעות נדל"ן המשווק פרוייקטים לדיור בנגב ובדגש על העיר ערד.

לחיאני מציין כי גם הטבות המס שהמדינה מעניקה לזוגות שיורדים דרומה "גורמת להם לשקול שוב אם לרכוש דירה במרכז עם מחיר מופקע והלוואה גבוהה, או להתרחק מעט מהמרכז ולקנות דירה מרווחת במחיר של מיליון שקלים וחצי, לדוגמה''.

אברהם ניסן מבעלי קבוצת מולדת נדל"ן הבונה פרוייקטים לדיור בנגב ובמקומות נוספים בארץ מתאר באופן דומה: "אם נניח ההון העצמי של אותה משפחה עמד על חצי מיליון שקלים לפני עליית הריבית, הרי שהיום הוא שווה הרבה פחות בשל העלייה, והבנקים לא יכולים לתת לאותם זוגות משכנתאות שעולות על 25 אחוזים מערך הדירה, אז מטבע דברים הזוגות האלו פונים לפריפריה ולשמחתי הם גם מבינים שיש כאן בשורה, הם מקבלים מפרט הרבה יותר עשיר, דירות יותר מרווחות, מרחב יותר גדול, אין פקקים והדרך למרכז הרבה יותר קצרה היום בשל התשתיות החדשות כמו מחלפים שנבנו בזמן האחרון, כבישים חדשים ועוד.

''אם בעבר נסיעה מהמרכז לערד לקחה כשעתיים וחצי, היום אפשר להגיע מהמרכז לערד בשעה ורבע עד שעה וחצי. גם בשעות שהן מעט יותר לחוצות", אומר ניסן ומוסיף כי זו צריכה להיות החלטה אסטרטגית של מדינת ישראל: "זו ההזדמנות ליישב את הנגב, במרכז כבר אין איפה לבנות, הכל דחוס ומלא, בואו לערד, תקבלו במחיר של 2 חדרים במרכז דירות מרווחות גדולות ועם מפרט עשיר שלא מקבלים בשום מקום בארץ במחירים כאלו".