במליאת הכנסת הסתיימה ההצבעה החשאית עבור נציגי הקואליציה והאופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים.

המועמדים הם חברי הכנסת טלי גוטליב (הליכוד) וקארין אלהרר (יש עתיד). ישראל ביתנו הודיעה כי היא תומכת בהצבעה לטלי גוטליב ומבקשת מהאופוזיציה להתגייס, "פועלים לפי מסורת של שנים שהייתה מקובלת בכנסת. לא מתערבים מי נציג הקואליציה. נצביע לנציג קואליציה ונציג אופוזיציה".

כפי שפורסם, בקואליציה החליטו להצביע נגד המועמדים ובכך לדחות את ההצבעה לעוד חודש, מה שגרר את האופוזיציה לאיים בפיצוץ השיחות בבית הנשיא.

נתניהו לאופוזיציה: "תפסיקו עם האיומים, תפסיקו עם התירוצים"תמונה: רויטרס

בעקבות כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא למפלגות האופוזיציה להיכנס להידברות אמיתית: "גנץ אמר אתמול שאם הקואליציה תבחר שני נציגים לועדה לבחירת שופטים, הוא יפוצץ את השיחות. טוב, זה לא קרה, אבל הוא ממשיך לאיים".

"אז אני אומר לאופוזיציה, תפסיקו עם האיומים, תפסיקו עם התירוצים, אחרי שלושה חודשים שאתם דוחים כל הצעת פשרה שאנחנו מביאים - שבו איתנו ברצינות, כנסו להידברות אמיתית ונגיע סוף סוף להסכמות".

ראשי הקואליציה קראו להמשך השיחות בבית הנשיא ותקפו את ח"כ גוטליב שלא הסירה את מועמדותה.

"ראש הממשלה, כל ראשי הקואליציה וסיעת הליכוד, אינם מוכנים לקבל מצב שבו חבר כנסת יפעל על דעת עצמו ויפר את ההסכמים הקואליציוניים, בפרט בנושא רגיש זה. לכן החליטו ראשי הקואליציה, בלית ברירה, להפעיל את הסעיף בתקנון הכנסת שמאפשר להשאיר את המצב כפי שהוא ולא לבחור באף מועמד, עד שיתקיימו בחירות חדשות בתוך 30 יום"

הם הזכירו את דברי גנץ אתמול: "רק אתמול גנץ אמר שהוא יפוצץ את השיחות אם ייבחרו 2 נציגי קואליציה. זה לא קרה, ועדיין גנץ ממשיך לקרוא לפיצוץ השיחות. ראשי הקואליציה קוראים לאופוזיציה להפסיק להציב אולטימטומים ולהפסיק להמציא תירוצים כדי לפוצץ את השיחות".

"אחרי 3 חודשים של סירוב עיקש מצד האופוזיציה לכל הצעה שהובאה על ידי נציגי הקואליציה, כולל הצעות שהועברו בימים האחרונים ולא זכו כלל למענה, ראשי הקואליציה קוראים לאופוזיציה להמשיך בשיחות ולהגיע להסכמות ללא דיחוי", נמסר בהודעה.

חבר בצוות המשא ומתן חילי טרופר (המחנה הממלכתי): "נתניהו בחר היום בפוליטיקה קטנה על פני אחריות למדינה. מפחד הקיצוניים במפלגתו, הוא הפר סיכום מול בית הנשיא, בחר בתרגיל קטנוני ומביא לכך שהשיחות בניסיון להגיע להסכמות נעצרות. האחריות עליו".

"באנו בידיים נקיות ובאמת ניסינו. מי שמנסה להציל את מדינת ישראל הוא פטריוט, לא פראייר. ידענו בדיוק מול מי אנחנו נושאים ונותנים ונקטנו זהירות ואחריות, אבל יותר מכל הבנו שאנחנו עומדים מול כלל אזרחי ישראל, שרובם המוחלט מבקש הסכמות רחבות. להם אנחנו מחויבים. תמיד. היום, יש סכנה גדולה שברית הקיצוניים תנצח, ושאלה שחפצים במשבר ובקרע ינצחו את מי שרוצים יציבות כלכלית וביטחונית ויותר מכל – לחיות כאן ביחד", אמר טרופר.

בתוך כך, מובילי המחאות נגד הממשלה מסרו עם פרסום הכוונה להצביע נגד כל המועמדים ובכך לדחות את ההצבעה לחודש הבא: "אם לא תמונה היום הועדה לבחירת שופטים עם חברת האופוזיציה כחלק ממנה, קוראים לציבור לצאת לקפלן הערב בשעה 20:00".

"נתניהו החליט להרוס את המדינה - רק הציבור יכול להציל את ישראל מדיקטטורה חשוכה", נמסר.

מהמחנה הממלכתי נמסר: "מי שיעשה תרגילים פוליטיים בבחירות לוועדה לבחירת שופטים, יפגע במדינת ישראל ובאזרחי ישראל. הוועדה צריכה לקום היום, עם נציגת אופוזיציה. אם הקואליציה תסכל היום את הבחירה לוועדה לבחירת שופטים לא נשב לשיחות בבית הנשיא. כל מי שחפץ בשמירה על הדמוקרטיה, ביציבות ובהמשך השיח והגעה להסכמות צריך לנהוג היום באחריות ולאפשר את הקמת הוועדה לבחירת שופטים לפי הנוהג"

לפיד מסר: "נתניהו איבד שליטה על ממשלתו והוא שבוי בידי הקיצונים. הוא מרסק את הדמוקרטיה הישראלית, את הכלכלה, את הבטחון ואת אחדות העם, הפר את התחייבותו לנשיא וגורם לסיום השיחות".