התוכנית למתחם השגרירות
התוכנית למתחם השגרירותצילום: דוברות

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, בראשות שירה תלמי, החליטה היום (שלישי) לאשר את התוכנית להקמת מתחם שגרירות ארה"ב.

התוכנית הינה על שטח כולל של כ-31 דונם, והיא ממוקמת במתחם הרחובות דרך חברון ממערב, חנוך אלבק ממזרח ודניאל ינובסקי מדרום, ובצמוד לקו הכחול של הרכבת הקלה. מדובר בשטח ריק כיום מבינוי.

התוכנית כוללת מבנה בגובה 10 קומות שיוקם לצד מבנה מגורי סגל בגובה 4 קומות. סה"כ מוצעים כ-53,000 מ"ר מתוכם כ-1,800 מ"ר למגורים.

מהוועדה נמסר כי "מתחם השגרירות מהווה מתחם בעל משמעות ציבורית וסמלית ועתיד לרכז סביבו פעילות ציבורית בהיקף גדול, זאת בדומה למתחמי שגרירות ארה"ב בבירות אחרות בעולם. המתחם ממוקם לאורך דרך חברון, שהיא דרך היסטורית ראשית בעיר ובצמוד לציר הרכבת הקלה אשר עתיד להיות ציר עירוני אינטנסיבי, מעורב שימושים ובעל דפנות פעילות לאורכו".

"כמו כן, התוכנית שמה דגש על שיפור את הממשק של המתחם עם הסביבה ולשם כך קבעה הוועדה הוראות מיוחדות להרחבת המדרכות, וזאת על מנת להבטיח הקמת גינות, שבילי הליכה ושבילי אופניים. בנוסף קבעה הוועדה שינויים בבינוי והנמכתו, וזאת על מנת לצמצם את היקף עקירת העצים במתחמים וכן את מופע גובה הבינוי כלפי רחוב", הוסיפו בוועדה.

מתכנן מחוז ירושלים במינהל התכנון, אדריכל דן קינן, אמר כי "מדובר בתוכנית חשובה, המהווה ציון דרך לעיר, אשר לצד החשיבות הסמלית שלה, צפויה להוות מוקד לפעילות ציבורית, כלכלית ודיפלומטית ענפה, תספק מאות מקומות עבודה חדשים לעיר, וזאת בהסתמך על השירות המצוין של הרכבת הקלה לאורך דרך חברון".

התוכנית הוגשה על ידי שגרירות ארה"ב ורשות מקרקעי ישראל ונערכה על ידי משרד יגאל לוי אדריכלים.