בתגובה לטבח ליד עלי שבו נרצחו ארבעה יהודים עלו הלילה (רביעי) ליישוב אביתר משפחות הישוב יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, רב השומרון הרב אליקים לבנון, ח"כ צבי סוכות וראשי תנועת נחלה צבי אלימלך שרבף ודניאלה וויס.

יוסי דגן אמר לאחר העלייה כי "החזרה לאביתר, היא המענה הציוני הנכון לטרור הרצחני ולרצח הברברי של ארבעה בנים אהובים של האומה הזו".

"אנחנו נפגע באויב הערבי במקום שהכי כואב לו. מי שינסה לגרש אותנו מאדמתנו יקבל אלף אביתרים ואלף חומשים. חיכינו מספיק, הגיעה השעה לחזור הביתה. משפחות הישוב אביתר האצילות חיכו מספיק. לא ביידן, לא האיחוד האירופי ולא הרשות הפלסטינית הטרוריסטית ירחיקו אותנו מארצנו. אנחנו כאן כדי להישאר. האור ינצח את החושך. בדמייך חיי".

דניאלה וויס וצבי אלימלך שרבף הוסיפו: "לא היינו צריכים להגיע לכאן לאחר פיגוע. על הממשלה להסדיר ולאפשר את ההתיישבות בישוב מחדש".

הרב אליקים לבנון קרא: "יש שכר לפעולתך ושבו בנים לגבולם. הגיעה השעה לחזור על הממשלה לקיים את התחייבותה".

ח"כ צבי סוכות ממייסדי אביתר סיכם: "חזרנו הבייתה לאביתר. מעבר לתגובה ההכרחית במבצע כואב וחזק למיגור הטרור ידעו המחבלים כי כל פיגוע רק יעמיק יותר ויותר את האחיזה היהודית בשטח. אני קורא לממשלה לאשר בהקדם את החזרה לישוב. שנתיים אחרי הפינוי הגיע הזמן לחזור לתמיד".

הישוב אביתר הוקם לראשונה לפני 10 שנים לזכרו של אביתר בורובסקי הי"ד שנרצח בפיגוע דקירה בצומת תפוח ב 2013, ופונה תוך כדי ימי השבעה. לאחר מכן עלה לקרקע פעם נוספת ופונה. לפני שנתיים לאחר רצח יהודה גוואטה הי"ד בפיגוע ירי בצומת תפוח הוקם מחדש.

הישוב התפתח במהירות והתגוררו בו 53 משפחות. לאחר משא ומתן מול הממשלה הסכימו המשפחות לעזוב את המקום והממשלה התחייבה מהצד השני כי הבתים לא ייהרסו, ייעשה סקר קרקע ויקודם תכנון ובניית הישוב.

על אף שהסקר נעשה והממשלה הקודמת התחייבה, והסכמה זו אף מופיעה בהסכמים הקואליציוניים של הממשלה, עד עתה לא התירה הממשלה לתושבי הישוב אביתר לחזור לבתיהם.