דירה על מגש כסף
דירה על מגש כסףצילום: שאטרסטוק

בתקופה של אי ודאות בשוק הנדל"ן וריבית עולה קרתא השקעות הופכת את הריבית לריבה ויוצרת מודל השקעה חדשני המשלב השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן יחד עם קניית דירה בתנאים מיוחדים.

המודל ייתן גם מענה למשקיעים שמחפשים דירה לילדים.

בשנה האחרונה הריבית הגבוהה של בנק ישראל מרחיקה לא מעט רוכשי דירות מזירת הנדל"ן בישראל. היקף העסקאות ירד בעשרות אחוזים - ירידה של 31% ברכישת מגורי יוקרה ב-2022 וירידה של 42% בדירות החדשות שנמכרו ברבעון הראשון של 2023. לשם המחשה, רק היקפי מכירות של דירות להשקעה השלימו ירידה של 18% בתוך חודש אחד בלבד (מדצמבר 2022 עד ינואר 2023).

את הנחמה מוצאים משקיעי הנדל"ן בשלוש אלטרנטיבות עיקריות. הסולדים שביניהם ילכו על אופציה שנמצאת דווקא בפקדונות בבנקים, שם יקבלו לכל היותר סביבות ה-4% שנתי ע"י שייפרדו מכספם לתקופה של עד 5 שנים. קשה להחשיב את הפיקדון הזה להשקעה מאחר והאינפלציה רושמת עלייה חודשית של כ0.4% בשנה האחרונה. כל מה שפיקדון כזה מיטיב עם בעליו הוא שמירה על ערך הכסף והגנה מפני שחיקת האינפלציה.

משקיעים פסיביים המבקשים תשואה משמעותית יותר על כספם הולכים למחוזות קרנות הנדל"ן הנחשבות בטוחות יחסית ורווחיות יותר.

אפיק נוסף ששווה בדיקה הוא אפיק שנוצר לאור האטה בקצב המכירות, בעלי דירות וקבלנים מורידים מחירים או לחילופין מצ'פרים את הרוכשים בהטבות בשווי של עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים. תנאים אלו כבר מזמן לא נצפו בנוף הנדלנ"י בישראל כמו למשל: סבסוד משכנתא בצורה כזו או אחרת, שדרוגים שווים במפרט הטכני של הדירות, פריסת תשלומים נוחה, אי הצמדה למדד, ועוד ועוד. לעיתים אפשר למצוא עסקאות שוות במיוחד המשלבות מספר הטבות גם יחד.

קרתא השקעות המתמחה בהשקעות נדל"ן מרימה את הכפפה ומפיקה כנס סגור למועדון המשקיעים שלה שיערך במשרדיה בירושלים ביום שני י"ד בתמוז 3.7 בשעה 19:00 בו יקבלו המשקיעים פרטים מדויקים על מודל ההשקעה הייחודי. חשוב לציין שלא תתאפשר אפשרות של השתתפות מרחוק בזום.

שמעון ברון סמנכ"ל השיווק והמכירות בקרתא אומר לערוץ 7: "מדובר ביצירה ייחודית שמצדיקה להשאיר בייביסיטר ולהניע את הרכב כדי להשתתף בכנס. הכנס ייתן מענה גם למשקיעים וגם לזוגות צעירים. מנסיוני, הדירות שנציג בכנס יחטפו באותו ערב ולכן החלטנו לעשות את זה באופן פרונטלי מרוכז ובהרשמה מראש".