תקועים עם הראש במסך
תקועים עם הראש במסךצילום: ISTOCK

ביישוב תקוע בגוש עציון גיבשו תקנון בנושא הסלולרי אצל ילדים ונוער והוחלט שלא לתת טלפונים חכמים לילדים לפני אמצע כיתה ח'.

במחצית כיתה ח' יקבלו התלמידים בזמן מוסכם משותף טלפון חכם מהוריהם וזאת לאחר שחתמו על כללי התנהגות מוסכמים מול ההורים. במהלך המחצית השנייה של כיתה ח' צוותי מסגרות החינוך בישוב ילוו את השכבה ויהיו מעורבים במקרים וסוגיות שיעלו בעקבות קבלת הטלפונים.

במכתב ביישוב צויין: "עד למחצית כיתה ח' ישנה הסכמה משותפת כי אין לילדים טלפון חכם. עד מחצית כיתה ח', במידה ויפתחו קבוצות ווטסאפ (או רשתות אחרות) דרך המכשירים של ההורים/האחים וכדי, הן יהיו מפקחת על ידי ההורים".

להורים נאמר כי "יתקיים בקביעות שיח, לימוד, בירור ועיסוק בסוגיות השונות והמשתנות העולות מהאתגרים בעולם הדיגיטלי כגון: גבולות מול זמינות, תקשורת מבוגרים-ילדים-נוער, אופי התקשורת במדיה החברתית שלנו ועוד".

במודעה שפורסמה בקהילה נכתב תחת הכותרת "איזון חיים דיגיטלי" כי "המכשיר הזה (סמארטפון) הביא איתו גם שיפור באיכות החיים דרך חיסכון אדיר בזמן של בירורים, עמידה בתור, צורך בהגעה פיזית למקומות ועוד.

יחד עם העוצמה הגדולה הגיעו גם המחירים והאתגרים- חברות ענק שההתמחות שלהן היא לגרום לנו להישאר כמה שיותר זמן מול המסך, אובדן הקשב, פוגענות ברשת, חשיפה לתכנים שליליים, ירידה באיכות התקשורת הבינאישית, חוסר בנוכחות בהווה וכן ע"פ המחקרים גם עלייה משמעותית בדיכאון, אובדנות והתמכרות במיוחד אצל בני נוער".

לתושבים הוסבר: "מתוך הבנה כי יש צורך דרמטי לייצר איזונים בין העוצמה והיתרונות לבין המחירים והאתגרים ומתוך הבנה כי ליחידים אין די כוח לעמוד מול המכבש החברתי והכלכלי האדיר שמופעל עליהם, אנו מביאים בפניכם נוסח של הסכמה חברתית בסיסית שתהווה עוגן קהילתי אל מול האתגר".

"להסכמה זו אין כל תוקף משפטי או חוקי. כל כוחה נובע מההסכמה הרחבה של הציבור, צוותים חינוכיים, אנשי קהילה והיענות בפועל לכתוב בה לאורך שנים. יחד נוכל לעמוד באתגר ומי ייתן ומתקוע תצא בשורה גדולה".

לסיום נכתב, "אנו תקווה כי הסכמה חדשה זו תוביל לאיזונים סבירים בין הטכנולוגיות המתקדמות לבין קיומו של שיח בין אישי בין-קבוצתי וכלל קהילתי המכבד את הזולת, מגלה אמפתיה לצעירים ומבוגרים כאחד, להגברת הלכידות והסולידריות החברתית בזמנים שבהם מתגבר השיח המפלג בחברה הישראלית".

"כדי שמהלך זה יצליח ויתבסס נדרשת הסכמה קהילתית רחבה ככל הניתן, שותפות ממשית לאורך דרך ארוכה ורצון משותף לסייע לבני הדור הצעיר בפיתוח מודעות ודרכי התנהגות ראויים. נעשה ונצליח".

הרב אברהם סתיו בירך על היוזמה וכתב: "הסכמה שהיא בעיניי כמעט הכרח, כדי למנוע מצב של מרוץ אל עבר הסמארטפון ולחצים חברתיים על מי שנותר בלעדיו. הלוואי שתאומץ כתו-תקן חברתי גם במעגלים רחבים יותר".