יגאל דילמוני
יגאל דילמוניצילום: ערוץ 7

יגאל דילמוני, עד לאחרונה מנכ"ל מועצת יש"ע מתארח אצל דודו סעדה ומספר מדוע עזב את התפקיד: "12 וחצי שנים הייתי במועצת יש"ע מתוכם כמעט 5 שנים בתפקיד מנכ"ל. עזבתי כי הרגשתי מלא אנרגיות וזה הזמן לעשות דברים נוספים וחשובים למען ההתיישבות".

שתי מטרות עיקריות היו לו: לקדם את רעיון הריבונות בקרב התודעה הישראלית: "החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון היא קודם כל רעיון שאומר: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל וזאת האחריות שלנו על השטח. זה לא כמו ילד קטן שאומר זה שלי, אלא זה שלי - ואני גם אחראי על מה שקורה שם, וכדי שתהיה לי אחריות לנהל את המקום הזה כמו שצריך, אני צריך להחיל את החוק הישראלי על המרחב הזה. עכשיו מתחיל דיון על כמה מהשטח להחיל את הריבונות - על כל השטח, לבטל את הסכמי אוסלו רק על שטחי c, רק על שטחי היישובים - זו שאלה שצריך לשבת ולדון בה אין לי תשובה חד משמעית. צריך להחדיר לתודעה הישראלית שריבונות זה משהו שהוא מעשי. אז מבחינתי, אפשר להתחיל עם בקעת הירדן, או מעלה אדומים או גוש עציון".

"האתגר השני היה פיתוח ההתיישבות וזה דבר שהוא מאוד מדיד. כמה כבישים, כמה בתים, כמה מפעלים, כמה תשתיות מים, כמה תשתיות חשמל יהיו. כשאני התחלתי את התפקיד לא הייתה תכנית אב ממשלתית לפיתוח יהודה ושומרון. כל הכבישים החדשים הם בדחיפה של מועצת יש"ע יחד עם המון שותפים, בתקציב של בערך 9 מיליארד ש"ח. בנוסף היו לנו עוד שתי מטרות: הראשון - בנייה לגובה (בנייה רוויה), והשני - הסרת וועדות הקליטה מהיישובים. צריך להפסיק את זה על מנת להתחיל לקלוט תושבים רבים ביהודה ושומרון, המספרים פה ינצחו. דבר נוסף שטיפלנו בו, זה לתפוס אדמות מדינה במרחבים הפתוחים, ע"י חקלאות, חקלאות מרחבית ורעיית צאן. זו משימה סופר חשובה ואתגר גדול מאוד, וברוך השם גם בזה התקדמנו. החקלאות המרחבית היא חוד החנית, סיירת מטכ"ל של ההתיישבות. והיום זה ברור לכולם שבלעדיהם מאות אלפי דונם היו הולכים לאיבוד, נגנבים על ידי ערבים ועל ידי הרשות הפלסטינית".

"החלטתי לבנות עוד קומה למועצת יש"ע, וזו פעילות הסברה וחינוך בארצות הברית ע"י ארגון AFJS - ידידי יהודה ושומרון האמריקאים, כי הרגשנו, ואני עדיין מרגיש את זה שהרבה מהתומכים שלנו בארצות הברית יהודים ולא יהודים - תומכים בהתיישבות. אני מביא משלחות של הסברה ליהודה ושומרון, כולל הרצאות וכנסים. אני עומד להביא בנובמבר עוד משלחת של מובילי דעה ומשפיעים ומשפיענים צעירים מארצות הברית, בשיתוף עם ההסתדרות הציונית העולמית".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקסט

האזנה נעימה